dbam o kregoslup

Ćwiczenia na kregosłup

 

Ćwiczenia na kręgosłup

 

Jeśli ostry ból kręgosłupa już się u ciebie pojawił może się okazać, że będziesz musiał(a) nauczyć się go tolerować, przynajmniej na jakiś czas i poznać ćwiczenia na kręgosłup które pomoga ci zniwelować dolegliwości. Serwis dbamokregoslup.pl przedstawia ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną których regularne wykonywanie stabilizuje i wzmacnia lędźwiową części kręgosłupa. 

Ćwiczenia opracował mgr fizjoterapii z Wadowic Wojciech Bubak z gabinetu Rehabu.

Wybierz film z ćwiczeniem z lewego menu i ćwicz! 


Zalecenie.

Zaprezentowane tutaj ćwiczenia na kręgosłup są sprawdzone i pomagają zdecydowanej większości ludzi narzekających na bóle i rwę kulszową. Jeśli jednak jesteś po operacji kręgosłupa lub podczas wykonywania danego ćwiczenia lub bezpośrednio po, dolegliwości bólowe się nasilają to ZAPRZESTAJ dalszej rehabilitacji a twój fizjoterapeuta doradzi Ci w zamian inne ćwiczenie. Jeśli odczuwasz tylko nacisk w dolnej części kręgosłupa, choćby i bardzo mocno odczuwalny, wszystko jest OK.
Jeśli już zdecydujesz się wybrać do dobrego fizjoterapeuty (inf. o fizjoterapeutach znajdziesz w innej zakładce) do czego Cie gorąco zachęcam, zapytaj go co myśli na temat danego ćwiczenia. Zresztą i tak zaleci ci zestaw ćwiczeń na kręgosłup do wykonywania w domu. Póki co, już teraz możesz zacząć wykonywać zamieszczone tutaj ćwiczenie z piłką na stabilizację części lędźwiowej kręgosłupa.

Dodatkowo prezentujemy 2 ćwiczenia według metody McKenziego.

Ćwiczeń tych z niezrozumiałych dla mnie względów nie znajdziesz na stronach polskiego internetu podczas gdy za granicą dostep do nich jest powszechny. W Polsce dostępne sa tylko w gabinetach dobrych fizjoterapeutów, którzy każa sobie słono płacić za wizyty i przekazywanie tej wiedzy.

Ja przekazuję Ci te ćwiczenia całkowiczie za darmo i życze Ci powodzenia w walce z bólami kręgosłupa i rwą kulszową.


Ćwiczenie McKenziego 1
ćwiczenia na kręgosłup

Kładziesz się na brzuchu na stabilnej powierzchni (rys. powyżej)- może być podłoga lub karimata. Ręce kładziesz na podłodze na wysokości głowy, około 20 cm od niej. Następnie po upływie około 10 s zrób wdech poprzez nos i wyprostuj się na rękach. Kiedy już twoja głowa będzie u góry zrób wydech poprzez usta i wytrzymaj w takiej pozycji przez 4-5 s. Następnie powróć do parteru i wykonuj to ćwiczenie dalej tak aby zrobić 10 powtórzeń. ćwiczenia na kręgosłup

Ćwiczenie wykonuj tyle razy w ciągu dnia ile jesteś w stanie. Im więcej tym szybciej odczujesz efekty i tym szybciej ból zacznie ustępować. Jeśli będzie to 3 razy dziennie to dobrze, jeśli 5, 6 razy to bardzo dobrze- pamiętaj że to w głównej mierze od twojej pracy własnej zależy przyszły stan twojego kręgosłupa.


Powyższe ćwiczenie wykonuj tak często jak się da, ale nie rzadziej niż 3 razy dziennie. Po tygodniu twój kręgosłup będzie gotowy na wprowadzenie drugiego ćwiczenia.

Ćwiczenie McKenziego 2

Po wykonaniu pierwszego ćwiczenia na kręgosłup połóż się na prawym boku. Podnieś lewą nogę i lewą rękę parę centymetrów nad podłogę. Wyobraź sobie teraz tarcze zegara nad sobą. Twoja głowa jest na godz. 12 a nogi 6. Wyprostuj lewą nogę tak aby tak aby znalazła się na godz 5 a lewą rękę tak aby znajdowała się na godz 11. Razem niech tworzą prostą linie. Staraj się teraz jak najmocniej wyprostować i rozciągnąć lewą nogę, lewą rękę prostując jedynie symbolicznie tak aby nie nadwyrężyć sobie barku.

Pomocne jest wyobrażenie sobie dwóch rąk na twoim tułowiu które powinny się od siebie oddalić parę centymetrów w miarę jak rozciągasz nogę. Wytrzymaj tak parę sekund i opuść nogę i rękę na podłogę. Wykonuj to ćwiczenie dalej tak aby zrobić 5 powtórzeń. Odpocznij teraz chwilkę. ćwiczenia na kręgosłup

Następnie pozostawając na prawym boku unieś lewą nogę i rękę, nogę ułóż na godz. 7
a rękę na godz. 1, tak aby tworzyły prostą linie. Ponownie postaraj się jak najmocniej wyprostować lewą nogę, lewą rękę prostując tylko nieznacznie i wytrzymaj tak kilka sekund. Wykonaj pięć powtórzeń i odpocznij.

Wykonaj teraz ponownie ćwiczenie pierwsze z 10 powtórzeniami. Potem obróć się na lewy bok i wykonaj jeszcze raz ćwiczenie drugie z tym że tym razem dla prawej nogi i prawej ręki. Następnie po raz ostatni wykonaj ćwiczenie pierwsze z 10 powtórzeniami.

Sam wykonywałem te ćwiczenia na kręgosłup codziennie przez trzy miesiące i wiem że nie należą do łatwych. Pamiętaj jednak, że najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się bólu kręgosłupa jest regularna praca własna. Najlepiej jeśli rehabilitacje przeprowadzasz pod okiem fizjoterapeuty, który jako Twój trener będzie Cię motywował do bycia regularnym.

 

Zobacz także ćwiczenia które opracowaliśmy z myślą o Tobie:

"Stabilizacja odcinka lędźwiowego"

 

ćwiczenia na kręgosłup
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

"Pozwól na regeneracje swojego kręgosłupa podczas snu. Materace ortopedyczne PROMOCJA"

 

 

Komentarze

Tomasz

10-02-2015 02:07

Witam, moglibyście dać jakiś filmik poglądowy na drugie ćwiczenie metodą McKenziego?
Albo chociaż rysunki?
Dziękuję i pozdrawiam :)
Jola ze Stargardu

21-01-2015 07:56

Kochani! Wasza strona jest świetna.Bardzo się cieszę,że ją znalazłam.Właśnie skończyłam rehabilitację.9 zabiegów megatronikiem ,9 krioterapii i 9 dni ćwiczeń.Doznałam olśnienia i postanowiłam:będę ćwiczyć sama w domu.!Wiadomo jednak jak jest z mobilizacją.Tam był "osobisty tren" i musiałam ,a w domu to po łebkach.No i stał się cud,trafiłam na Was.To dopiero dwa dni i trudno mówić o sukcesie,ale postanowienie jest ogromne.Wcześniej kupiłam już piłkę,więc chęć jest.Wczoraj 3x ćwiczyłam i dzisiaj i jutro i do końca Świata mam zamiar to robić dzięki pokazanym przez Was ćwiczeniom.Serdeczne dzięki
Patryk, dbamokregoslup.pl

08-12-2014 08:10

Pani Karolu, przed rozpoczęciem ćwiczeń proszę najpierw skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą ponieważ przejście operacji jest często przeciwskazaniem do uprawiania tych ćwiczeń.
Karola Poznań

05-12-2014 11:50

Jestem rok po operacji kręgosłupa ból wrócił ale inny jak siedzę i wstaję strasznie boli ze zdarzyło mi się upaść na kolana .Ból powtarza się pare razy w ciągu dnia na tomografi komp.wyszło że są zrosty .Zaczęłam ćwiczyć i chodzę na masaże mam nadzieję że te ćwiczenia pomogą boję się ale nic innego mi nie pozostało pozdrawiam Wszystkich .
Karolina, Nisko

26-11-2014 06:15

Dzis zaczelam i mam zamiar kontynuowac wierze ze bedzie dobrze poki co prady i ugniatanie nerwu u fizjoterapeuty nic nie daja wiec mam nadzieje ze te cwiczenia postawia mnie na nogi i bede poruszac aoe bez bolu
Agata Warszawa

23-10-2014 01:51

od 1,5 roku borykam sie z bólami kręgosłupa. Pierwsze 3 miesiące gdy wszystko sie zaczeło to był koszmar, nie mogłam spać, chodzić ani siedzieć nie było takiej pozycji w której odczuwałabym ulgę.Plecy bolały mnie nawet gdy podnosiłam czajnik by zrobić herbatę teraz sama w to nie wierze ale tak było. Nim wyszło ze to kregosłup leczono mnie na kamice nerkową :) Miesiąc rehabilitacji niewiele pomóg. Juz "uczyłam się" z tym żyć, ale mam 30 lat i nie potrafiłam wyobrazić sobię dalej tak życia. Nie mogłam nawet córki wziąć na kolana czy też powygłupiąc sie, a najbardziej bolało(ale nie plecy) gdy córka podchodziła do mnie i pytała czy mogę się z nią pobawić czy musze leżeć. Zrezygnowana zmieniłam przychodni rehab, zrobiłam to nie wierząc ze cokolwiek może się zmienić,a zeby było śmieszniej trzecią rehabilitaję zafundowało mi na nasze państwo NFZ (wcześniej chodziłam prywatnie) - tonący brzytwy sie chwyta. A ja w końcu dostałam tam pomoc której potrzebowałam i dosłownie stanęłam na nogi. Bałam sie tych ćwiczeń, bałam sie tego bólu ale nie bylo wyjścia. Początki były bardzo cięzkie nie raz płakałam z bólu ale widziałam ze coś sie zmienia. To czego nauczyłam się to SYSTEMATYCZNOŚĆ, ćwiczę do dzisiaj i nawet chodzę na ćwiczenia "zdrowy kręgosłup". W tych ćwiczeniach nie chodzi o to by wyciskac z siebie siódme poty, 5 powtórzeń następnego dnia tyle samo albo o dwa więcej ważne by się przełamać i ćwiczyć systematycznie, to pomaga. Potrzeba trochę czasu i samokontroli, ale naprawde warto. Kręgosłupa nie da się wymienić a z bólem da sie wygrać.
Michalina W-wa

15-09-2014 11:39

Od ponad roku odczuwam bóle kręgosłupa. Zaczęło się bardzo niewinnie, ból w lewej nodze i zachwiania równowagi. Zaczęłam chodzić do specjalistów: ortopedy, neurologa, rehabilitanta ale ból się coraz bardziej nasila a oni nadal nie postawili diagnozy ( nawet nie zrobiono mi rezonansu ). Od ponad roku mam problemy z przejściem kilkunastu metrów, ze staniem, siedzeniem, z najprostszymi czynnościami....Jestem już tak zmęczona tym ciągłym bólem i zamierzam zacząć systematycznie ćwiczyć. Pozdrawiam :-)
Teresa Syców

10-09-2014 10:32

Pani Ewo z Dziadowej Kłody jestem z Sycowa. Pani komentarz dał mi nadzieję że będzie dobrze.
Mirek piasek

21-08-2014 05:55

ćwiczenia mckenziego na odcinek lędżwiowy kręgosłupa postawiły mnie na nogi ponieważ jestem po pobycie w szpitalu , z powodu wysunięcia 2 dysków , z tego też powodu muszę korzystać z ortezy(opaska ściskająca mięśnie kręgosłupa) i po 4 tygodniach ćwiczeń mogę bardzo powoli biegać oraz jeżdzić na rowerze . Niemiałem również przekonania do ćwiczeń ,bo to zmusza do wysiłku , a Ja jestem na emeryturze od 5 miesięcy i ciężka praca się skończyła (pracowałem jako górnik pod ziemią fizycznie) . Kręgosłup zaprzestał wysiłku i sflapczał . A żeby wypadły dyski to wystarczyło podnieść nieduży ciężar
sasa,wawa

10-07-2014 11:01

mnie również bolał kręgosłup, mam skrzywienie kręgosłupa piersiowo-lędzwiowe, nasiliło się to po porodzie. Obok domu mam fitness i były ćwiczenia na kręgosłup. Ponieważ sama nie umiem ćwiczyć w domu to poszłam zobaczyć. Nie wierzyłam że coś mi te ćwiczenia pomogą a jednak się myliłam, pomogły bardzo. Ćwiczę 3 razy w tygodniu. Przestał mnie boleć kręgosłup a dodatkowo super się rozciągnełam
kasia,w-wa

24-03-2014 02:13

ja też zmagam się z odcinkiem lędźwiowym, chodziłam od specjalisty do specjalisty, tzn. neurolog,ortopeda, rehabilitanci i co człowiek to inna opinia;byłam nastawiana, kazali mi ćwiczyć i pływać, potem okazało się że nastąpiło pogorzszenia na to inny rehabilitant powiedział,że na chory kręgosłup nie można pływać i kazał mi ćwiczyc tylko 3 ćwiczonka, po tygodniu było lepiej ale kolejne 2 to niesamowity ból i katorga, w akcie desperacji poszłam na akupunkturę i cud, bo ból od razu jak ręką odjąć oczywiście ruchy mam ograniczone,ćwiczę tylko 3 ćwiczonka. Straszne jest to, że lekarze nie mają czasu lub ochoty poświęcić nam troszke czasu i wytłumaczyć co , kiedy można robić, bo z tego co zrozumiałam nie można ćwiczyć jak boli to kiedy wzmacniać mięsnie. Sorki , ale ja nie posiadam żadnej wiedzy tylko jeden przeszywający ból i to od dluzszego czasu. Za tydzień zaczynam turnus 15-dniowy rehabilitacyjny w tym 5 zabiegów-mam nadzieję,że to pomoże. Byłabym wdzięczna za fachową podpowiedź kiedy można zacząć ćwiczyć, czy w czasie zaostrzenia choroby czy po wyciszeniu ostrego stanu.pozdarwiam
Roman Glinojeck

12-03-2014 12:32

Chodziłem na różne ćwiczenia i w moim przypadku nic to nie daje , mam niesamowite bóle kręgów lędzwiowych już około roku tak się mecze , nie mam żadnych leków na te bóle , kregi gniotą mi na nerw noga prawa sztywnieje . Byłem u różnych lekarzy i nic nie pomaga , nawet już mniałem mieć operacje w Warszawie w szpitalu Bielańskim ale nic z tego , Anastazjolog mnie nie uśpi bo boi się że się nie obudze i lekarze też się boją . U mnie jest inna sytuacja bo są sprawy kardiologiczne , choraba wieńcowa ,zatory w nogach oraz zatorowość płucna , Trombofilia typu Laiden . Mniałem już 13 koronografi założonych 9 stetów . Robią mi również Ablacje , przypalają mi elektrodami skrzepy które mam wewnatrz , biore leki przeciwzakrzepowe i na rożrzedzanie krwi , dlatego ordynator nie podejmnie się takiej operacji bo organizm jest osłabiony i mogę się nie obudzić . Teraz boli coraz gorzej i nie wiem co dalej , inne szpitale w Warszawie mówią to samo
Elsia ,Tarnowiec

27-02-2014 12:21

ja tez zaczynam ćwiczyć ,szyjny i lędzwiowy,mam rwe i kręg szyjny oraz osteofity ,jest coraz gorzej ,miałam takie zawroty głowy z wymiotami,,że nie ustalam ,tak by lo 5 dni leżałam plackiem i pomału przeszło,ale może wrocić ,musze ćwiczyc ,kto miał podobnie?? odnosnie dlaczego nie ma poradników ,tego typu w przychodniach ,to taka polska natura mnie dobrze ,po co komu pomagać ,najlepiej od razu z zyskiem ,z zarobkiem ,przeciez gabinety muszą istnieć pozdrawiam
Magda, Kraków

12-02-2014 05:22

Te ćwiczenia owszem bardzo pomagają ale trzeba skonsultować się z osobą która ukończyła taki kurs w celu dobrego dobrania wzorca bo czasami można się bardziej uszkodzić niż naprawić
Ewa, Wieden

04-02-2014 07:33

Witam, a ja znalam te cwiczenia juz wczesniej, ale bol nie byl tak dokuczliwy wiec sobie przebimbalam. Do zeszlego tygodnia, kiedy mnie tak wzielo, ze ledwie zylam. No wyglada, ze to rwa po Waszych opisach, bo Pani Doktor nie stwierdzila nic, dala tylko leki przeciwzapalne. Przenosilam sie z wanny z goraca woda na sofe z termoforem pod ledzwiami oraz na mate do cwiczen. W najgorszych bolach (od lewego posladka przez cala noge) po dwoch seriach cwiczen bol przechodzil w odretwienie, tak, ze balam sie stapac na lewej stopie bo jej nie czulam. Minelo 10 dni od ataku i juz wczoraj zrobilam tylko 4 serie, to byl blad. Znow mnie bolalo jak wstalam, ale juz nie tak. Ide na mate pocwiczyc, a sobie i Wam zycze wytrwalosci, bo TO POMAGA!!
Marian, Bydgoszcz

10-01-2014 08:49

Dzis zaczynam cwiczenia, zobaczymy co z tego wyniknie
anna

09-01-2014 08:04

Witam:) mam 30 lat i trzy przepukliny mam nadzieję że te ćwiczenia mi pomogą bo nic mi nie pomaga a boje się iśc do kręgarza albo innego cudotwórcy kręgosłup to nie żarty
wiesia/naklo

07-01-2014 07:19

z rwą kulszową borykam się od prawie 2lat.Mimo niezliczonych juz godz.rehabilitacji wynik marny-zamiast poprawy jest pogorszenie-ale o tym sposobie dowiedzialam sie (szkoda)dopiero dzisiaj.Dziekuje za taka stronke-bo właśnie czasani w taki sposób można sobie pomóc.No i biorę się za siebie.
Marek

27-12-2013 06:41

Zaczynam od dzis cwiczenia.
Marzena

26-12-2013 01:26

Jestem po pierwszej serii z dużą nadzieją :)
jola wawrzyniak

10-12-2013 08:26

od dzisiaj zaczynam te cwiczenia,tez mam bole od maja,najgorzej jest w nocy, nie moge spac ,noga dretwieje, bol doszedl juz do lydki,
Ehhhh

09-12-2013 04:36

od dzis zaczynam oby tylko były efekty
Babcia Ula

23-10-2013 04:27

Wspaniale cwiczenie, niezwykle skuteczne, cwicze codziennie i jest znaczna poprawa !
Sylwia Kalisz

24-09-2013 03:54

Wczoraj zaatakowała mnie 1 wszy raz w życiu rwa kulszowa, a przynajmniej tak mi sie wydaje. Po lewej stronie nad posladkami ból nie do zniesienia. Przeszukałam internet i trafiłam na te ćwiczenia. Dziś ćwiczyłam pierwszy raz, a już czuje ulgę :) teraz będę codziennie ćwiczyć po 3 razy :) Powodzenia wszystkim
rafal slask

25-08-2013 09:34

od kilku lat powtarzał mi się ból lędźwiowej części kręgosłupa. trzy tygodnie temu podnosiłem około 100kg i jaj mnie wzięło. od tygodnia zdrętwiała prawa stopa łydka napięta i cala tylna cześć uda. ból nie do zniesienia. chodzenie do toalety powodował łzy a często nie mogłem wcale dojść. od wczoraj zacząłem ćwiczyć 4 razy dziennie. dziś przeszedłem bez bólu kilkadziesiąt metrów. polecam te ćwiczenia. jutro zaczynam 6 razy dziennie. delikatnie i bez przesady... powodzenia
http://wiecznaplaneta.pl/

30-07-2013 05:14

Dzięĸi za zamieszczenie ćwiczeń.
zula kielce

21-07-2013 12:19

ZACZYNAM TA METODA CWICZYC DAM ZNAC ZA 2 TYGODNIE CZY POMAGA...........
CZEKAJCIE NA INFO.
Anna,Nowa Sól/Berlin

20-07-2013 08:36

5 lat temu miałam operację kręg.lędźwiowego-(przepuklina).Od lutego br.zaczął dawąć o sobie mój kręgosłup lędźwiowy.Rwący ból poprzez pośladek,bok uda i do kostki.Codziennie coraz gorzej było,spałam do 1-2 w nocy a potem coraz większy ból i do rana przymusowa bezsenność.Trzy serie zastrzyków,różne leki na recepty,sterydy też i inne leki przeciwbólowe niewiele dawały.I tak 4 m-ce.Dużo szukałam w internecie na temat rwy kulszowej,natrafiłam na ćw.McKenziego.Wierzcie lub nie,ale po jednym dniu zaczęłam odczuwać poprawę,ulgę.I teraz po miesiacu czuję się dobrze i całe noce przesypiam już-bez żadnego bólu.Dziwię się tylko dlaczego w poradniach tacy specjaliści jak np.neurolodzy,neurochirurdzy nic o takich ćwicz.nie mówią!Że w poczekalniach nie ma ulotek ,broszurek na ten temat.
Ćwiczcie,którzy cierpią na kręgosłup bo naprawę warto. : )
Joanna Ostrowiec

15-07-2013 03:53

Zaczynam wierzyć, że może przestanie boleć:)Zaraz zaczynam ćwiczyć, wiem że sama jestem sobie winna, mało ruchu, w zasadzie zero ruchu, zła dieta itd. czas wziąć się za siebie, nie mogę już chodzić, spać. Parę razy już próbowałam ćwiczyć ale jak ból był mniejszy przestawałam...Pozdrawiam wszystkich ćwiczących i życzę wytrwałości:)
Mietek,Międzylesie

09-07-2013 09:48

Miałem identyczne dolegliwości jak pan z Olsztyna i Katowic ,lubię góry a od 2 lat bul utrudniał mi chodzenie .Od lutego nie byłem w górach gdyż po przejściu kilkuset metrów paraliżował mię okropny ból . Ćwiczę od 3 tygodni i w ostatnią niedzielę przeszedłem 32 km . Polecam również ćwiczenie , na brzuchu i na przemian lewa noga prawa ręka do góry i zmiana , efekt murowany .
Łukasz, Olsztyn

03-07-2013 10:13

Prawdopodobnie także borykam się jak wiele osób z rwą kulszową. Problem w tym, że kręgosłup mnie nie boli, ale mam bóle w okolicach pachwiny i pośladków. Do tego stopa mi jakby drętwieje, co być może związane jest to z rwą. Zabieram się za to od jutra i mam nadzieje, że 3 miesiące ćwiczeń dadzą efekty! Czekam na opinie na gg: 9238110 :)
Anna Londyn

25-06-2013 06:42

bardzo dziękuję za tę stronę. Mam 62 lata i bóle kręgosłupa od paru miesięcy. Masaże i środki preziwbólowe, pomagały tylko na jakiś czas. Robilam też inne ćwiczenia ale dopiero po tych Mcenziego ból zaczął ustawać i jest coraz lepiej. W ogóle jak zaczęłam ćwiczyć czuję się duzo lepiej. DZIEKUJE
Elżbieta Stróże

07-06-2013 09:19

Dzisiaj zaczęłam rehabilitację.W zestawie miałam wpisane ćwiczenia McKenziego ale nie miał mi kto pokazać bo ,,już tej pani nie ma '' i tak znalazlam tę stronę.Zaczynam za godzinę i po 10 dniach napiszę jaki efekt.Pozdarawiam wszystkich ćwiczących.
Helena Poznań

10-05-2013 11:31

DZISIAJ WRÓCIŁAM OD ORTOPEDY ZALECIŁ TYLKO GIMNASTYKĘ CHOCIAŻ OD LAT ĆWICZĘ ALE JAKAŚ TAK NIE SYSTEMATYCZNIE A JEST CORAZ GORZEJ CHYBA OD DZISIAJ SIĘ PRZYŁOŻĘ MAM NADZIEJE ŻE JAK WAM POMOGŁO TO MNIE POMOŻE DZIĘKI ;)
agata zielona gora

09-04-2013 11:26

swietne cwiczenia.od 2 tygodni wykonuje cwiczenie to ze "wskazowkami zegara" 2razy dziennie i bol zniknal,sporadycznie cos tam poczuje ale chilowo.wczesniej kregoslup ledzwiowy bolal bez przerwy,przy siedzeniu,staniu,chodzeniu,okropnosc,bo o niczym innym sie wtedy nie mysli tylko o bolu.teraz mam wrazenie,nawet przy dlugim chodzeniu jakby cos mi ten kregoslup trzymalo,jakby byl "stabilniejszy",niesamowite.jeszcze poszukuje cwiczenia na kregoslup piersiowy,bo mam skrzywiony i tez bolacy.jesli ktos takie zna,to prosze bardzo o opis
Asia, Poznań

08-04-2013 09:36

Dziękuję Wam za tą stronę:) Mam 20 lat i tydzień temu miałam atak rwy kulszowej... pierwszy w życiu, skończyłam w szpitalu ale lekarz jedyne co zrobił to przepisał lek przeciwbólowy. Dzięki tym ćwiczeniom mogę wstać rano z łóżka... a to jest bardzo wiele:)
wałbrzych

27-03-2013 10:08

mam objawy jak jurasz Katowic.Ból kregoslupa lędzwiowego przenosi sie na lewa noge ,ktora od czasu so czasu mi drętwiweja tak ze nie wiem czy juz nia zrobiłam krok.Teraz juz mam 4 wizyte u kręgarza -jest lepiej ale nie wiem na jak dlugo.tych cwiczen nie mam sily jeszcze zrobic.
Gocha,Kowary

19-03-2013 01:41

Hello-od 5 klasy podstawówki mam skoliozę boczną lędźwiową i po 40-stce zaczęłam odczuwać nasilające się bóle (przeciążeniowe)kręgosłupa właśnie w tym odcinku. Ćwiczenia tą metodą zalecił mi ortopeda i to pomaga.Jeszcze muszę popracować nad systematycznością:) Ból będzie moim sprzymierzeńcem. Jak oglądam TV to kładę się na brzuchu i mam 2 w 1.
Arek Bielsko

16-03-2013 02:37

witam. Przez blisko 2 lata mam dyskopatie i bole w udzie aż do kolana (rwa kulszowa). Próbowałem wszystkiego, jak obliczyłem to na to wydałem już łącznie 6 tyś zł(rehabilitacje, lekarze, paliwo itp)i NIC!!! Znalazłem numer do gościa który zajmuje się tą terapią. Nie wierzyłem, że za 50 zł (z dojazdem) ta terapia moze zdziałać cuda. Po tygodniu ćwiczeń nie czuje promieniowania do kolana. Mam tylko bóle w kręgosłupie ale jest to wywołane postępem bo choroba sie cofie. Co dwie godziny ćwicze po 15 min. Jeżeli ktoś ma dyskopatie z rwą kulszową polecam tą terapie.
włodzimierz,kraków

13-03-2013 05:00

mam zmiazdżony kręg,nie mogłem przejść więcej niż 200,300 m, chodziłem na gimnastykę i tam miła Pani zaserwowała mi te ćwiczenia,ćwiczę dwa razy dziennie,obecnie jestem w stanie przejść bez bólu 10 razy dłuższą trasę,ćwiczę dopiero miesiąc polecam,dodam,że mam 63 lata
joanna,wroclaw

22-02-2013 08:19

witam! ja mam pekniecie pierscienia wloknistego L3L4 i L4L5 bol jest nie do zniesienia ale dzieki bogu znalazlam ta strone i mam nadzieje ze mi pomoze.
bylam na konsultacji i powiedziano mi ze mam tak cwiczyc ale polowy z tego nie zapamietalam ale jednak mam pytanie odnosnie siedzenia na spietych posladkach i przeprostach ktore jakby nie bylo pomagaja :)
angelika london

17-02-2013 11:22

Naprawde te cwiczenia dzialaja!!!!!!! polecam kazdemu choremu czy zdrowemu... warto zdabac o swoje zdrowie.
Juras Katowice

08-02-2013 06:52

Witam , ja mam także problem z odcinkiem ledzwiowym który mi bardzo dokucza. Po przejsciu okolo 500metrów mam okropny ból który promieniuje do lewej nogi, czy te cwiczenia mi pomogą,bylem w zeszłym roku o kręgarza robił mi masaże niby troszkę się polepszyło ale po miesiącu znowu to samo. W domu normalnie się poruszam tylko ze nie moge nic robic bo zaraz mam potworny ból w dolnym odcinku kregoslupa. Czy ktos z Was tak samo ma jak ja?
Asia, Łódź

07-02-2013 12:43

Kręgoslup boli mnie z przerwami od 7 lat. Czasami jest naprawde nie do zniesienia. Własnie od kilku dni nie jestem w stanie wykonywac podstawowych czynnosci w domu. Mam nadzieje ,ze te cwiczenia rzeczywiscie mi pomoga. Trzymajcie za mnie kciuki i zyczcie wytrzymalosci.
Kasia, Kończyce Małe

18-01-2013 09:24

Witam, poszukiwałam na internecie nowych ćwiczeń na mój bolący kręgosłup, kiedy wczytałam się w opis ćwiczenia bez chwili namysłu wdrożyłam ćwiczenie w swój zestaw ćwiczeń- po 1 dniu ćwiczeń poczułam ulgę,obecnie po 3 dniach ból promieniujący do lewej nogi zupełnie ustał. Polecam gorąco to ćwiczenie!!!!!!!
Ćwiczę od kilku lat, ponieważ mam problemy z kręgosłupem ale żadne z ćwiczeń w tak krótkim czasie mi nie pomogło.Gratuluję pomysłodawcom, formy stronki internetowej w której oprócz zakupów można uzyskać fachową pomoc a wszystkim borykającym się z bólami kręgosłupa życzę wytrwałości w ćwiczeniach bo naprawdę warto!!!!!!!
rom,lębork

08-01-2013 10:12

to działa super!!!czas pozwala mi wykonac tylko 2 razy dziennie ale efekt jest.ból przechodzi,super.dzięki za tą stronke.polecam bardzo
Asia, Holandia

03-01-2013 03:40

Dziekuje ogromnie za tak wspaniala strone!!!:) Znalazlam ja 1 stycznia 2013 roku!:) Jestem pelna nadziei i bardzo optymistycznie nastawiona, ze bol i problemy z kregoslupem znikna. Od paru lat borykam sie z bolem plecow, a od niedwna jest jeszcze gorzej. Po urodzeniu dziecka moj kregoslup jest w stanie krytycznym, a mam dopiero 33 lata. Wiem tez doskonale, ze my ludzie bardzo lubimy narzekac, ze tu i tam boli, a malo w zamian dla siebie robimy... w ogole nie cwiczymy!!! Namawiam wszystkich (szczegolnie moja siostre Anete!), na systematyczne cwiczenia i uwierzyli, ze czym wiecej pracy wlozymy w cwiczenia, tym lepszy osiagniemy wynik!:) Ja w kazdym razie zaczelam cwiczyc i nie moge powiedziec, ze juz mi lepiej (psychicznie na pewno), ale jestem pewna, ze tak bedzie!:) Odezwe sie na pewno za jakis czas. Teraz chce bardzo podziekowac za ta strone (szczegolnie za umieszczone na niej cwiczenia) i goraco pozdrowic Pana mgr fizjoterapii z Wadowic Wojciecha Bubaka.:) Zycze wszystkim samych bezbolesnych dni w Nowym 2013 Roku!
Basia Poznań

03-01-2013 12:58

Potwierdzam że ćwiczenia pomagają , trzeba tylko regularnie ćwiczyć .
indio, wrocław

27-12-2012 02:45

robiłem cwiczenie 1 przez 2 dni i problem z dolnym odcinkiem kręgosłupa znikł
Zygfryd, Oklahoma

04-12-2012 08:51

zabieram się za to ;) nareszcie będę wolny ;D
Ewa, Dziadowa Kłoda

30-10-2012 10:28

Gorąco polecam powyższe ćwiczenia, borykam się z bólem kręgosłupa od 2 lat, co jakiś czas się nastawiam, jednak ból był praktycznie bez przerwy. Wciąż musiałam uważać na każdy mój ruch, ponieważ szybko kręgosłup się "rozlatywał". Znalazłam ta stronę i postanowiłam zacząć ćwiczyć. Wykonuję te zestawy codziennie, systematycznie min.15 minut dziennie od 3 miesięcy i wreszcie przyszedł czas, że zapomniałam co to ból.Oczywiście poprawę poczułam po około 2-3 tygodniach, jedna teraz jest całkowicie ok. Mogę wreszcie podnosić, przenosić, siedzieć i co najważniejsze...spać, bo z tym było ciężko.Mam 36 lat i myślałam, że moje życie będzie polegało tylko na bólu, a jednak jest inaczej, wystarczyła determinacja i systematyczność. Dziękuję Państwu za zdrowie i radość życia
Bożena, Warszawa

09-10-2012 11:36

Właśnie mam zalecone ćwiczenia tą metoda przez lekarza neurologa, będe próbować, mam nadzieję,że mi pomogą w zniesieniu bólu kręgosłupa.
 
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com