dbam o kregoslup

rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Chirurgia kręgosłupa » rehabilitacja po operacji kręgosłupa

"Rehabilitacja po operacji kręgosłupa"

autor: Ewelina MichalczykU wielu pacjentów zmiany w kręgosłupie posunięte są tak daleko, iż wymagają interwencji chirurgicznej. Ważne jest, żeby pamiętać, że wraz z operacją nie kończy się postępowanie fizjoterapeutyczne – przeciwnie – fizjoterapia pozwoli nam szybciej wrócić do pełni sprawności. Właściwa rehabilitacja po operacji kręgosłupa ma kluczowe znaczenie dla długofalowych rezultatów działań chirurgicznych.

Opisane w artykule wskazówki dotyczące prowadzenia pacjenta po zabiegu mają charakter ogólny, ostateczne decyzje dotyczące postępowania rehabilitacyjnego po operacji podejmują lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą. Nie wykonuj z własnej inicjatywy żadnych ćwiczeń, które nie zostały zalecone przez osoby nadzorujące Twój powrót do zdrowia. Dobór technik, ćwiczeń i kolejność ich wprowadzania zależą głównie od schorzenia, rodzaju operacji oraz tempa powrotu do zdrowia.

Większość zabiegów chirurgicznych kończy się sukcesem, tzn. zmniejszeniem bólu i powrotem do pełni sprawności. Znaczna poprawa odczuwalna jest już po przebudzeniu z narkozy, ale kompleksowa rehabilitacja po operacji kręgosłupa i wysiłek w nią włożony zaprocentuje znakomitymi wynikami. Ważne, by starać się jak najszybciej podjąć rehabilitację i wykonywanie zwykłych czynności, jednocześnie pamiętając o ochronie kręgosłupa i zwiększaniu aktywności powoli, ale systematycznie. W zależności od techniki operacyjnej pacjent spędza w szpitali od 1-2 dób w przypadku zabiegów małoinwazyjnych do nawet kilku tygodni w przypadku poważniejszych zabiegów.

Jeśli lekarz nie ma zastrzeżeń i nie istnieją przeciwwskazania (ból pooperacyjny), to chory może już na drugi dzień po zabiegu próbować siadać. Twój fizjoterapeuta powinien Cię dokładnie poinstruować, jak robić to bezpiecznie i bez bólu. Należy położyć na to nacisk szczególnie w przypadku problemów z żylakami, ponieważ zbyt długi przebywanie w jednej pozycji grozi zakrzepami.

Kiedy zostaniesz wypisany, otrzymasz 2 egzemplarze karty informacyjnej, zwolnienie lekarskie i recepty na niezbędne leki (w tym przeciwbólowe). Nie powinieneś czuć bólu, który uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie. Gdyby jednak ilość przyjmowanych leków była niewystarczająca, skontaktuj się ze lekarzem. W karcie znajdziesz także zalecenia pooperacyjne. Pierwsza kontrola następuje około dziesięciu dni po operacji. Jeśli założono szwy wymagające wyjęcia, właśnie wtedy to następuje.

Powrót do domu


Utrzymuj opatrunek czysty i suchy, nie mocz go w kąpieli. Możesz brać krótki prysznic od 4-5 doby po operacji. Zmieniaj opatrunek co 2-3 dni. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany w obrębie rany (zaczerwienienie, pogrubienie), skontaktuj się z lekarzem.

Jeszcze przed operacją zadbaj o to, by Twój dom był dla Ciebie przyjazny, kiedy wrócisz po zabiegu. Przemyśl, co może utrudniać swobodne poruszanie się: usuń wszystkie przedmioty, które mogą spowodować potknięcie się, poślizgnięcie i w konsekwencji upadek. Zapewnij sobie łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy (ubrania i środki higieny przenieś na półki nie wymagające schylania się i sięgania wysoko), a także wsparcie bliskich osób. Zwróć szczególną uwagę na łazienkę. Usuń niebezpieczne dywaniki łazienkowe, spraw sobie maty antypoślizgowe na podłogę i do wanny czy kabiny prysznicowej. Jeśli Twoja operacja będzie wymagała dłuższej rekonwalescencji, przemyśl, czy nie warto zamontować uchwytów czy relingów (przy wannie, toalecie). Zadbaj wcześniej o to, by mieć myjkę lub gąbkę na długiej rączce – będziesz mógł samodzielnie dbać o higienę. Jeśli czujesz się niepewnie – stosuj w wannie ławeczkę do kąpieli, nie zamykaj drzwi na klucz i zadbaj o to, żeby w domu był ktoś, kto przybiegnie na pomoc w razie upadku albo sytuacji, w której sam nie będziesz mógł sobie poradzić. Jeśli po zabiegu nie możesz się schylać, zapytaj swojego fizjoterapeutę o sprzęt pomocny przy korzystaniu z toalety.

Jak możesz sobie sam pomóc


Zimne okłady – zalecane w pierwszych dniach po zabiegu, ponieważ obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ewentualne zapalenie i ból pooperacyjny. Ciepłe okłady – powodują rozszerzenie naczyń i zwiększają przepływ krwi, co pomaga w dotlenieniu i odżywieniu naruszonych struktur, a w konsekwencji polepsza gojenie.

Strony:
 

Komentarze

Clara Czestochowa

08-10-2015 09:59

Panie Zbyszku kto Pana operowal? Mialam tez operacje na Parkitce w czerwcu..ale nie pokierkwano mnie na zadna operacje .. Pozdrawiam
częstochowa

14-09-2015 09:31

Operacje miał 26 maja 2015, po operacji ból minął. Operacja miała miejsce w częstochowie na parkitce. Dziś mamy 14 września i od dwóch tygodni chodzę do pracy. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do operacji to polecam, ból jest mniejszy a czasami znikomy.
michał ciechocin

02-09-2015 07:53

byłem operowany w toruniu pod koniec czerwca usunieto dysk i przepukline na odcinku L5 S1 kiedy bede mugł wrucic do pracy fizycznej kiedy bul ktury został po operacji minie
Zbyszek Kłobuck

12-08-2015 12:22

Byłem operowany w Szpitalu na Parkitce w Częstochowie 28.06, miałem dwie duże przepukliny l4l5-l5s1 i niedowaład całkowity prawej nogi ale bez opadania stopy.zoperowano mi przepukliny i wstawiono stabilizator tytanowy.Ból ustąpił całkowicie zaraz po operacji,jednak w ciągu dwóch tygodni odczuwałem kłucie w łydce, no i na początku miałem duże problemy z utrzymaniem postawy.Teraz nie odczuwam żadnych bóli i powoli zaczynam się prostować.Na wizycie lekarz stwierdził że rechabilitacja dopiero za pół roku.
Goska, Rzeszów

29-07-2015 02:26

Pani Mario niestety mi lekarz zalecił rower dopiero półtora roku po operacji..
Gośka, Rzeszów

29-07-2015 12:56

Witam pani Doroto właśnie jestem po Tk kręgosłupa lędźwiowego niestety mam nowa małą przepuklinę 3mm oprócz tego drobne zbliznowacenia. jestem umówiona do lekarza na 19 sierpnia i zobaczymy co dalej. konczy mi się zwolnienie lekarskie już pol roku jednak nie wyobrażam wrócić do pracy ponieważ ciągle boli...
Maria Przetoczyno

15-07-2015 09:58

Może ktoś mi podpowie kiedy jazda rowerem lub chociaż stacjonarny jako rehabilitacja i kiedy dłuższe spacery?Jestem 10 dni po operacji odcinka lędzwiowego.Czuje się dosyć dobrze tylko wstać z łózka jeszcze ciężko(62 lat)
Kinga

02-07-2015 06:19

Jestem po operacji L4 L5 minelo juz dwa tygodnie czuje sie coraz lepiej tylko jedno podstawowe pytanie po jakim czasie mozna wrocic do pracy
leszek ostrow wlkp

24-06-2015 10:00

jestem po operacji odcinka L3 L4 L5 S1 W Krakowie u dr strohma po operacji wyszedłem następnego dnia rano bez problemu ale następne dni to koszmar jednak teraz jest już lepiej chociaż odczowam kazda krzywiznę podczas chodzenia operacje miałem 2 marca pozdrawiam
Tomek

17-06-2015 07:01

Operowano mnie 24 marca w szpitalu San Giuseppe w Arezzo (włochy)artrodeza,wertebroplastyka,laminektomia.Zacząłem chodzić 3 godziny po zabiegu.Do dzisiaj nie wziąłem żadnego środka przeciwbólowego.Jedyną pozostałością jest lekkie cierpnięcie prawej strony stopy (podwinięta skarpetka). Zastanawiam się nad rehabilitacją czy jest w stanie mi pomóc. Proszę o poradę czy warto ?
Aga Rzeszów

10-06-2015 10:20

Witam, jestem po zabiegu endoskopowym usunięcia przepukliny dysku L5S1 z odbarczeniem kanału nerwowego w Szpitalu Św.Rodziny.Dziś mija 4 tydzień i jest dobrze, co prawda czucie w łydce i stopie jeszcze nie wróciło, pobolewa kręgosłup, czekam na rehabilitację jestem dobrej myśli.
ewa warszawa

06-06-2015 04:31

Witam,28 maja miałam operację kręgosłupa ze stabilizacją i poszerzeniem kanału korzeniowego.W 4 dobie wypisano mnie do domu.Co ze schodami to już 4 razy je pokonałam a mieszkam na 2 piętrze.Ppmalutku ale poszło.Jeśli chodzi o rehabiltację to u mnie zacznie się ona dopiero po 6 m=cach.Narazie więcej leżenia a o siadaniu nie ma mowy
Aliszia

04-06-2015 03:18

Witam, dnia 25 maja 2015r przeszłam operację w odcinku lędźwiowym przepuklina oraz pęknięty dysk. Na samym początku byłam szczęśliwa że ból ustąpił.Pozostał niedowład nogi prawej z lekkim bólem w łydce. Niestety obecnie ból się nasilił płynie przez pośladek, udo,łydkę aż do palców. Co mogło się stać??? Wciąż leżę nie pracuję wstaję aby chwilkę się przespcerować po mieszkaniu lub siusiu.Wizytę kntrolną mam ustaloną na 25 czerwca...obawiam się czy to nawrót choroby??? Jak myślicie co robić ?
Dorota Rzeszów

01-06-2015 08:51

Witam Pani Gosiu mnie też operować dr Flakiewicz 22 stycznia i tez jestem po rehabilitacjach ogólnie jest oki gdyby nie bóle w lewym posladku oraz nodze mam też nadal brak czucia w stopie. Proszę napisać jak wyszedl wynik rezonansu z kontrastem. Pozdrawiam
Tomek Lublin

01-06-2015 01:18

Witam jestem 2 tygodnie po operacji odcinek L4 L5 discektomia wycięcie wiezadła zóltego oraz łuku. Codziennie leze wstaje tylko za potrzeba. Generalnie ból jest do wytrzymania ciągnie mnie delikatnie łydka i przód stopy. mam pytanie po jakim czasie zaczynaliście wychodzic na dwór i spacerować ? Troche sie boje aby nie przeciążyć sie z bardzo wole juz odleżeć i poczekac aż sie wszystko konkretnie zagoi. Pozdrawiam i życze szybkiego powrotu do zdrowia
Goska

31-05-2015 02:52

Witam, miałam operacje w odcinku lędźwiowym przepuklina była wielkości 15mm i pęknięty dysk. Operacja odbyła się 04.03.2015r. Na samym początku byłam zachwycona, żadnego bólu całkiem sprawna, czułam sie jak nowo narodzona, niestety kolo miesiącu po zabiegu zaczęło pobolewać noga i kręgosłup lekarz który mnie operował stwierdził ze rana od środka mogła się rozejść jestem już po rehabilitacji (pole magnetyczne, laser) ogólnie jest dobrze czekam na rezonans mam nadzieje ze to nie nawrót choroby. Operacja była w Rzeszowie w szpitalu nr 2, operował mnie ordynator Jan Flakiewicz wspaniały lekarz oby więcej takich lekarzy było a na operacje czekałam 2miesiace. pozdrawiam
jerzy,Bełchatów

26-05-2015 03:42

jestem 2 m-ce po operacji kregoslupa odcinka l3 l4 miałem zrobioną Fenestracja i Foraminotomia odbarczająca.Czuję się dobrze nie biorę żadnych leków przeciwbolowych,chociaż są chwile gdzie bardzo boli mnie w krzyżu,byłem na komisji dostałem na 1 rok rentę,mam lat 56 .Po wyjsciu ze szpitala nie otrzymałem od neurochirurga żadnego zalecenia co do rehabilitacji lub wyjazd do sanatorium.Lekarz orzecznik wypisał tylko niezdolnosc do pracy i tyle. Mam pytanie pracuję fizycznie,czy mógłbym już wrócic do pracy,wiadomo renta będzie nieduża,ale martwię się czy sobie nie pogorszę aby cos mi się nie stało poważnego jest dopiero 2 drugi m-c po zabiegu.Może ktos mi doradzi po jakim czasie pójsc do pracy.jerzy
Marysia LUBARTÓW

12-05-2015 04:13

jestem po operacji kregosłupa w odcinku lędźwiowym w dniu 9 maja. Ból mija, czuję się lepiej, nie biorę przeciwbólowych /12.5/ ale proszę o podpowiedź i kiedy i jak mogę iść po schodach
Robert

02-05-2015 09:27

Radek, nie martw sie jestem rok po operacji. Na poczatku tez mialem takie obiawy. Spowodowane byly tym, ze usiadlem po miesiacu i robilem oplaty przy kompie. Dowiedzialem sie na forum, ze nie powinno sie siadac przez minimum 2 msc. Od tej chwili przez nastepny miesiac tylko chodzilem i lezalem, prawie wcale nie siadalem. Bole minely, pojechalem do sanatorium i prawie od roku znow pracuje jako kierowca. Na razie jest do wytrzymania, chociaz zyje z perspektywa nawrotu choroby przy moim trybie pracy. Pozdrawiam.
Dorota Będzin

22-04-2015 12:00

Witam Megi 32,jeśli mozesz napisz jak czujesz się po operacji.
Mam podobne objawy do Ciebie,lecz lekarz mówił na dzień dzisiejszy tylko metoda Mc-Kenziego.
Pozdrawiam
Megi 32

13-04-2015 01:44

witam! za dwa tygodnie czeka mnie operacja kręgosłupa szyjnego mam przepuklinę uciskającą rdzeń kręgowy, towarzyszą mi przy tym usztywnienie szyi, silne bóle kręgosłupa barku i drętwienie prawej ręki. Operacje mam mieć w Łodzi w Koperniku najprawdopodobniej u prof. Kolasy. Jeśli ktoś z Was był operowany w Łodzi i przez dr Kolasę bardzo proszę o szczerą i dokładną opinię!Z góry dzięki
Barbara Lomza

10-04-2015 12:54

Ja jestem po operacji kręgosłupa szyjnego już 3 lata i żałuję, że się na nią zdecydowałam. To co było przed operacją było niczym w porównaniu do tego co jest teraz.
Radek

06-04-2015 09:17

Witam jestem po zabiegu kręgosłupa odcinka L5/S1lewostronna i usuniecia j. miażdżycy L5/S1 jutro mija 6 tygodni a mam dalej bule rwanie w nogach od podłudzia do łydek w obu nogach lekarz prowadzący mówi że ma tak boleć do 3 mc sam już nie wiem co myśleć może ktoś miał podobny przypadek proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam
dorota łódź

06-04-2015 03:18

10 grudnia operacja kręgosłupa ledzwiowego.rwa porazenna lewostronna. Operacja w koperniku dr. Kolasa i polis. Dalej odczuwam ból natomiast jest on mniejszy. Mam uruchomiona lewą nogę. Od kwietnia rehabilitacja w szpitalu. Ćwiczenia bolesne ale do przeżycia. Operować czy nie operować...lepiej rehabilitowac.
Darek

05-04-2015 09:30

4 tygodnie temu dostalem przepukline kregoslupa l4 l5 wypadek na desce dzisiaj jestem po operacji 4 dzien wszystko ok noga przestala bolec zaraz po operacji i znowu moge spac ile wlezie operacja szpital kliniczny krakow dr nauk med Strohm polecam wspanialy czlowiek
IWONA SĘDZIEJOWICE 31.03.2015

31-03-2015 08:53

Miałam drugą operację we wrześniu 2009,a pierwszą w 2006 na odcinek L5/S1.Jedyny plus to ten,że chodzę, ale ból nie ustąpił.I pomimo rehabilitacji mam sztywny kręgosłup,przeszkadza mi to w prostych czynnościach np. ubieranie.Tą pierwszą operację miałam w szpitalu Kopernika w Łodzi(nie polecam,to porażka)natomiast szpital Barlickiego-rewelacja.W Koperniku nie zrobili nic chyba poza rozcięciem i jak nie chodziłam, tak nie chodziłam, a doktor Boroński powiedział na kontrolnej wizycie że on tu nic nie widzi(bez kontrolnego rezonansu) i zrobił już wszystko.I może to jest powodem mojej sztywności.Może ktoś się wypowie na ten temat dlaczego mi się tak dzieje.
hubert sulingen Niemcy

25-03-2015 04:37

Witam mam 35 lat w 2014.12.08 miałem operacje L5/S1 w Niemczech wstawiono mi tytanowa klatkę i wypełniono ja moja koscią z miednicy oczywiscie do tego zostało to skręcone tytanowymi śrubami obecnie jestem w trakcie intesywnej rehabilitacji tez w niemczech co moge powiedziec zero bólu jestem bardzo zadowolony
Marek, Sandomierz

18-03-2015 09:42


Witam
Jestem już 7 tydzień po operacji przepukliny międzykręgowej w odcinku lędźwiowym L5-S1 w szpitalu w Sandomierzu. W połowie stycznia 2015 trafiłem tam z poważnym problemem ucisku wypadniętego dysku na lewy nerw kulszowy, co spowodowało, że chodzenie, siedzenie, stanie bez silnych środków przeciwbólowych praktycznie nie istniało. Po badaniu rezonansem magnetycznym decyzja była tylko jedna – zabieg neurochirurgiczny – mikrodysectomia. Zabieg przeprowadził dr n. med. Jacek Kulesza, moim zdaniem specjalista pierwsza klasa, od początku pełen profesjonalizm. Już na drugi dzień po zabiegu mogłem wreszcie wstać wyprostowany bez bólu pleców i nogi. To co najdziwniejsze nie odczuwałem żadnego bólu po operacji, nie musiałem brać żadnych środków przeciwbólowych, 5 centymetrowa rana i całe miejsce po operacji nie bolało ani przez jeden dzień. Pielęgniarki były zdziwione, że niepotrzebny mi ketonal po zabiegu. Po 4 dniach spędzonych na oddziale neurochirurgii w Sandomierzu wyszedłem do domu, a że mieszkam blisko szpitala doszedłem sam w 10 minut do domu i bez problemów wszedłem na 3 piętro i tak zaczęło mi się dochodzenie do pełni sił w domu. Przez następne 10 dni robiłem sobie zastrzyki w brzuch przeciwzakrzepowe Clexane, pierwszy zastrzyk to była mała obawa, ale później szło jak z płatka. Dziś po 7 tygodniach swobodnie w chodzę, jeżdżę samochodem ok. 20minut, ale najważniejsze mogę normalne funkcjonować. A to wszystko zasługa lekarza Jacka Kuleszy i jego zespołu z oddziału neurochirurgii w Sandomierzu, polecam ten oddział. Jest nowym oddziałem w sandomierskim szpitalu, super pokoje z łazienkami i panelami LCD jako telewizja, czysto, przyjemnie i bardzo dobrą opieką pielęgniarek oraz specjalistów neurochirurgów z Lublina oraz Krakowa. Ordynator tego oddziału dr n. med. Jacek Kulesza oraz jego zespół naprawdę stawiają tam ludzi na nogi, ja jestem tego przykładem.
Marek
Sandomierz
jolkolrob

12-03-2015 10:28

Witam
06 luty 2015 to dzień ponownych moich narodzin.operacja l4-5 w szpitalu na szaserow. Po na 2 dzień po zabiegu zostałam "uruchomiona" i oczom nie wierzyłam...Byłam.prosta.od 6 m-cy w lustrze widziałam.literę S . przez 2 tyg brałam jeszcze ketonal trochę noga ciągnęła, teraz jest super trochę ból w miejscu operacji. Wczoraj kontrol wszystko ok. Zalecenia: za mc Basen,rower, spacery z kijkami rehabilitacji za 2-3 miesiące. Jestem bardzo zadowolona i niezdecydowanym polecam, szkoda czasu...
anka

09-03-2015 11:25

Sebastianie również jestem po podobnej operacji plus implanty 26 lutego i zlecono mi 10 ćwiczeń z którymi nie mam problemu i uważam że są za łatwe, ciekawa jestem Twoich ćwiczeń. Chciałabym stopniowo robić coś więcej,tylko do kogo się zwrócić....Zabiegi o których piszesz to po 3 miesiącach. A myślałeś o sanatorium ? Pozdrawiam.
Dagmara, Leszno

08-03-2015 11:10

Miałam operację przepukliny kręgosłupa 19 listopada 2014 r. w Nowej Soli. Na termin czekałam miesiąc. Operował mnie doktor Naumowicz. Poprawa olbrzymia.Chce mi się żyć.
Marzanna Gorzów Wlkp.

05-03-2015 01:48

Czekam na operację 5 miesięcy mam mieć dopiero 19 maja 2015 roku. Z bólu się zwijam od palca lewej nogi mam zdrętwiałą całą nogę nachylić się nie mogę bo czuję jakbym miała żelazo Tak jakbym miała krótszą żyłę w tej nodze. Mam 2 przepukliny jedna 1 cm a druga 0,56 cm Kiedy prosiłam lekarza o szybszy termin operacji to lekarz powiedział że oddział nie jest z gumy Do zobaczenia będę na tej stronie
Sebastian, Wąbrzeźno

25-02-2015 10:49

Witam, 9 lutego 2015 miałem operację discektomii lędźwiowej L5/S1 w Grudziądzu.
Stan przed operacją to, przepuklina krążka wielkości 10mm., bóle pleców, promieniowanie do lewej nogi przez pośladek,udo do dużego palca. Po operacji, WIELKA ULGA, od 20 lutego po zdjęciu szwów nie biorę leków przeciwbólowych. Czasami boli-promieniuje do nogi, ale w porównaniu do czasu przed operacją to Pan Pikuś. Codziennie robię ćwiczenia zlecone przez rehabilitanta,takie na początek po operacji, jest to zestaw ok. 20 ćwiczeń nie zbyt skomplikowanych, choć wykonywanie kilku nie jest łatwe dla schorowanej nogi.
Pytanie do rekonwalescentów lub doświadczonych w inny sposób, czy? i kiedy?
powinno się rozpocząć bardziej intensywną rehabilitację typu jakieś np. jonoforeza, prądy itp.. Na koniec, ludki, strach przed operacją to normalka, ale warto zaufać neurochirgurgom zważywszy, że lekarzem o tej spejalności nie zostają pierwsi lepsi, więc - odwagi i powodzenia wszystkim chorym.
Neurochirurgom z Grudziądza - DZIĘKI.
DZIADEK_Inowrocław

18-02-2015 11:17

Witam byłych i obecnych"Robokopów".

Radek lublin
03-02-2015 11:03
Witam jestem po operacji przepukliny L5-S1 z uciskiem na nerw w prawej nodze ktora ciagle dretwiala. Jestem 4 dni po operacji i odczuwam jeszcze lekkie dretwienie czy to normalne? Pozrawiam.

Normalne!Poczytaj co ludzie piszą a nie martw się lekkim drętwieniem.Przejdzie Ci to za miesiąc,za rok.Ciesz się,że Cię nic nie boli.
Teraz trochę o mnie.Pół roku po operacji.Sześć śrubek,dwa pręty,dwa dyski.
Obecnie jestem w SANATORIUM na skierowaniu dwa lata wstecz.O rehabilitacji po operacji to można tylko pomarzyć.
Pozdrawiam ALL.
Julia Gdańsk

18-02-2015 01:27

W pn tj 23.02 mam operację kprzpeukjliny odcinka szyjnego c4/c5 i c5/c6 a 15 marca wyjazd -objazdówka 16 dni samolot i autobus Tajlnadia - wydobrzeję, wytrzymam?
Sybilla bydgoszcz

10-02-2015 07:19

Za tydzień idę na operację przepukliny L4-L5. Nie wiem jaka metodą operują w Bydgoszczy. Jak długo mogę byś na zwolnieniu? Czy ktoś był po operacji w sanatorium poszpitalnym?
Radek lublin

03-02-2015 11:03

Witam jestem po operacji przepukliny L5-S1 z uciskiem na nerw w prawej nodze ktora ciagle dretwiala. Jestem 4 dni po operacji i odczuwam jeszcze lekkie dretwienie czy to normalne? Pozrawiam.
anna Konin

02-02-2015 02:14

Do Tomka z Jarocina. Miałam operacje na kregozmyk L5-S1 i przepukline w tym samym miejscu w szpitalu w Konstancinie- Stocer. Operacje miałam w październiku i jest w miarę Ok. Polecam dr Baranowskiego,pozrdawiam
Anna Płońsk

01-02-2015 08:47

Witam mam pytanie do pani Kasi z Sandomierza .
Jak się Pani dziś czuje?
Ja za dwa tygodnie idę na taką samą operację tzn.L5/S1.
dla lepszego kontaktu podaję swojego maila belka0@op.pl
kasia, sandomierz

29-01-2015 10:40

witam we wtorek miałam operację przpukliny L5 S1 w sandomierzu , we środę juz stanęłąm na nogi, dziś czuję się całkiem dobrz, wiadomo rana ciąnie ale nie jest to ból nie do wytrzymania, jutro wychodze do domu, nie wolno siadać ani się schylać tylko leżeć i stać tak przez ok 1miesiąc, po,eacam każdemu tę operację kogo naprawde boli bo operacja przynosi normalne funkcjonowanie
Ania Toruń

08-12-2014 11:03

Marzenko, nie liczyła bym tak za bardzo na spektakularne efekty po pobycie w sanatorium. Ja byłam raz, wysłał mnie ZUS, standardowo - żeby się pozbyć "klienta" parę zabiegów, niekonecznie zasadnych potem lekarz pediatra (tak, pediatra) badał nas na koniec i określał, czy te wszystkie kaleki z turnusu się nadają do racy, czy nie.
Realia są takie, że jak nie trafisz na dobrego fizjoterapeutę, nie ważne czy w sanatorium czy w zwykłej przychodni rehabilitacyjnej), który się Tobą profesjonalnie zajmie, to nic nie da. Ja mam dziewczynę, która żyje swoją pracą, chęcią pomocy swoim pacjentom, ma swój gabinet, bo nie potrafi pracować na zasadzie - 15 minut i kolejny pacjent. Zajmuje się swoim podopiecznym od A do Z. Więc wiem, że jak zacznę już niedługo rehabilitację, to mnie postawi na nogi, bo póki co po operacji, o której pisałam ciut wyżej, dopiero zrobili ze mnie kalekę ;) :)
Życzę powodzenia :)
Teresa , Łódź

03-12-2014 08:00

Witajcie,jutro stawiam się u dr.Szymańskiego na operację kręgosłupa szyjnego.Mam nadzieję , że będzie lepiej a w każdym razie nie gorzej niż jest.Ten ból , ograniczenie ruchów głową jest nie do zniesienia.
Czytam Wasze wpisy i ciekawi mnie czy po zabiegu i w jaki czasie będę mogła swobodnie ruszać rękoma , ile można podnieść w rękach , itd.
Wszystkim,którzy są "PO" i tym "PRZED" towarzyszą moje dobre myśli i życzenia.
Marzena Pasłęk

26-11-2014 12:21

Witajcie. W czerwcu miałam operację kręgosłupa szyjnego, usuniecie dysku i zespolenie klatką PEEK na poziomie c-3 c-4.Po operacji czułam się dobrze a w tej chwili odczuwam silne bóle karku oraz prawego barku.Moja rehabilitacja to powolne wracanie do sprawności wykonując domowe zajęcia. Dodam że do tej pory nie mam zrobionego prześwietlenia pooperacyjnego. Niestety mój lekarz uważa że wystarczą leki przeciwbólowe zaś ortopeda używałby tylko zastrzyków z blokady. W rezonansie mam widoczne uszkodzenie na poziomie c-6 c-7 i z tego co wyczytałam może być to przyczyną rwy barkowej. Niestety lekarze nie zwracają na to uwagi więc dalej cierpię. W lutym jadę do sanatorium z ZUS może oni coś pomogą.Nasza służba zdrowia jest powalająca. Mam nadzieję że trafiliście na lepszych lekarzy. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Płock

22-11-2014 06:32

CZy może mi ktoś powiedzieć jak i gdzie można starać się z NFZ o skierowanie do sanatorium po szpitalu po operacij kręgosłupa? miałam operację 25 pażdziernika
Ania Toruń

18-11-2014 11:22

Witam. Miałam operację kręgosłupa 31 października. Usunięty dysk na poziomie L4-L5, wstawiony implant i usunięta przepuklina na tym odcinku, która blokowała lewą nogę (dodam, że na odcinku L3-L4 i L5-S1 też są przepukliny). Zaraz po operacji okazało się, że mam wygięty kręgosłup, lewe biodro wystaje nienaturalnie, w związku z czym wyglądam jakbym połknęła literę S. I stan ten utrzymuje się do teraz. Cały czas jest ból w odcinku lędźwiowym, spowodowany prawdopodobnie naruszeniem nerwów, ten odcinek kręgosłupa jest usztywniony, co uniemożliwia mi wyprostowanie się i uzyskanie prawidłowej postawy. Fizjoterapeuta w szpitalu powtarzał mi,że mam próbować się prostować w trakcie chodzenia, próbuję, ale ból i blokada są tak silne, że nie jestem w stanie tego zrobić. Niepokoję się, czy upływ czasu nie wpłynie negatywnie na możliwość "wyprostowania się". Wizyt kontrolną mam za 3 tygodnie dopiero i dopiero wtedy dowiem się co z rehabilitacją. Ale czy to nie będzie za późno?
Tomek,Jarocin Wlkp

16-11-2014 10:01

Witam!Mam kręgozmyk L5/S1,dysku międzykręgowego prawie nie ma i szereg innych zmian towarzyszących kręgozmykowi,nie mogę normalnie funkcjonować,spać,kiedy wstaję rano(zsuwam się z łóżka)próbuję się wyprostować ból jest tak silny,że muszę łykać silne leki przeciwbólowe.Męczę się z tym 1,5roku,próbowałem rehabilitacji u różnych specjalistów,z marnum rezultatem.Mam 35 lat i nie chciałbym reszty życia spędzić tak jak przez ostatnie 1,5roku.Nadszedł moment że zaczołem zastanawiać się nad operacją,dużo czytam w necie i opinie są różne,więc tak na koniec moje pytanie jakiego lekarza,jaki szpital byście polecili,proszę o jakieś namiary z góry dziękuję i pozdrawiam!
gyorgyi zawistowski

12-11-2014 10:26

ja miałam operacja kręgosłupa szyjnego 3 poziomie c-4c5 c5-c6 c6-c7 ze stabilizacja sztywnymi wszczepami i płytą szyjną.czuje się dobrze,ale prawy bark boli po 4 tygodni
rehabilitacja dopiero mam 2 kwietnia.warto było bo kręgosłup nie boli to całkowite inny ból.
elzbieta barlinek

04-11-2014 10:16

16.10.14r miałam operacje kręgosłupa w Szczecinie w/w duet dr.Rzewuski+dr Miłoszewski .czuję sie dobrze chodze na spacery sama ale tylko raz dziennie bo nikt mi nie powiedział jak dozowac wysiłek.w domu wykonuje drobne prace.stojac .nie wiem kiedy moge zaczac rehabilitacje,cwicze sama .
Płońsk

22-10-2014 12:26

Witam
Ja jadę w piątek do Łomży na operację kręgosłupa szyjnego i bardzo się boję.
Na operację od wizyty u prof.Podgórskiego to tylko trzy tygodnie
Ela BELGJA 16 10 2014

16-10-2014 07:56

Ja miałam operację 3 10 2014 było ze mną zle a po operaji zaraz poczułam się dobrze i zamierzam w styczniu isc do pracy pozdrawiam
Płońsk

15-10-2014 08:24

Witam ,będę operowana 24 pażdziernika na odcinku szyjnym bardzo się boję. Kiedy wraca się do pełnej sprawności? Dodam że od wizyty do neurochirurga do operacij to tylko 3-tygodnie
Irena woj.podlaskie

10-10-2014 01:37

Witam! 2 tyg.temu w Łomzy mialam operowany odcinek lędzwiowy L3,L4,L5 (niedowlad stopy) 3 dni po zabiegu wszystko bylo ok.ale z dnia na dzien pojawiły sie bole w odcinku rany promien.do stopy i biodra.mało chodzę bo strasznie boli ,jedynie do wc.non stop leze.na zdjęcie szw.w środę.strasznie sie juz tego wszyst.boje.pomozcie co mam robić?
poznań

28-09-2014 01:10

Witam.Moi drodzy, ja również miałam operację kręgosłupa 5 sierpnia 2014 metodą nieinwazyjną wyciągneli mi dysk międzykręgowy l5/s1który mi wypadł i się zamal na trzy kawaki. BÓL by tak fatany jeszcze przez 4 dni po operacji ,a moja lewa noga która była sparaliżowana po fizjoterapi wraca do siebie.Jeżei chodzi o prowadzenie samochodu to ja wsiadłam już po dwóch tygodniach,zaznaczę że do mojego auta nie muszę się wysilaćze wsiadaniem bo jest wyższy gorzej jak jadę autem mojego męża .UWAŻAM że udzie za bardzo się rozczulacie nad sobą POZYTYWNE nastawienie i przelamanie bariery strachu że cos mi się stanie to podstawa powrotu do zdrowia. Nadmienie ze ja już bym chciała wrócić do pracy.COdo skierowania do sanatorium to wwystawia lekarz rodzinny a my zawozimy to skierowanie wraz z dokumentacją madyczną do NFZ w ciągu pół roku wyjeżdżamy.
Sylwia, Wrocław

15-09-2014 06:59

Do Sylwii, ja zaczęłam prowadzić samochód po 6 tyg. od operacji (operacja była w sierpniu b.r.), też miałam operowany odc. lędźwiowy, troszkę bólu sobie zrobiłam przy skręcie tułowia, przy parkowaniu, wolę poruszać się własnym samochodem, bardziej boję się "szarpania" w tramwaju;ale myślę, że jest to sprawa bardzo indywidualna. Oszczędzaj się imienniczko i dbaj o siebie. Życzę wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia:)
Może ktoś podpowie mi coś w temacie rehabilitacji, bo ja nie dostałam żadnych wytycznych, poza tym, że mam się oszczędzać.
Sylwia,Jaświły

13-09-2014 11:18

Tydzień temu przeszłam operację kręgosłupa odcinek lędżwiowy.Wspanały profesor Podgórski mnie operował.Wracam do formy,tylko nie wiem jak długo nie mogę prowadzić auta-pomóżcie!
Ewa Świnoujście

09-09-2014 12:31

Tydzień temu przeszłam operację kręgosłupa szyjnego wstawiono mi stabilizator na odcinku C3-C6 czy ktoś miał podobną operację co z rehabilitacją ?
Ryszard, Warszawa

28-08-2014 05:27

Czy ktoś orientuje się jak z tym jeżdżeniem samochodem po operacji odcinka lędźwiowego?
Pozdrawiam.
Mirek, Marysin gm. Potworów

25-08-2014 09:04

Operowany byłem 30 lipca w STOCERze w Konstancinie. Cierpiałem silne, ciągłe bóle, drętwienie nóg. Niedowłady i zaniki mięśni. Usunięto mi dysk L$-L5, nastawiono kręgozmyk, stabilizacja. Dziś jestem nowym człowiekiem, wszystkie dolegliwości ustąpiły. Mam nadzieję że wkrótce wrócę do pracy, jestem rolnikiem. Nie bójmy się operacji! Robią je znakomici fachowcy.
krzysztof, toruń

11-08-2014 06:27

Witam
10 lipca miałem operacje l5-s1 usuniecie przepukliny która uciskała nerw, oraz wstawienie stabilizatora międzywarstwowego InSwin na odcinku l4-l5. Do dziś bule z przed operacji występują. Jest tylko nieznacznie lepiej podczas chodzenia i leżenia. Największy problem pojawia się podczas próby siadania, wtedy po kilkunastu minutach bul powraca i odczuwam podrażnienie w lewej nodze nawet przez 2 dni po takiej probie siedzenia. Czy ktoś mógłby napisać czy to są normalne objawy po miesiącu po operacji ? Czy też mieliście problem z siedzeniem który objawiał się nawrotem dolegliwości ?
poznan michal

07-08-2014 10:39

witam jestem po operacji L5
operacja chyba sie udala bole z nogi juz prawie odeszly trzy tygodnie temu mialem operacjie
nic narazie niewskazuje zeby bylo gorzej jezdze samochodem o we wtorek wracam do pracy
operacje robil pan stawowy w zgierzu
Patryk, dbamokregoslup.pl

06-07-2014 07:43

Panie Marku,
Kwestie terminu powrotu do pracy po operacji kręgosłupa trzeba skonsultować z lekarzem. On najlepiej zna Pana przypadek. Wiem że niewiele pomogliśmy ale tak będzie najbezpieczniej dla Pana.
Pozdrawiam,
marek,oświęcim

02-07-2014 09:44

witam
mam pytanie dotyczące siedzenia,a dokładnie prowadzenia samochodu po operacji kręgosłupa(część lędźwiowa);po jakim czasie będę mógł wrócić do pracy?
Piotr Konin

29-06-2014 12:06

Witam. Jestem po drugiej operacji odcinka lędźwiowego. Pierwsza była w Koninie - NIE POLECAM zwłaszcza doktora W. Druga w szpitalu w Nowej Soli - P O L E C A M. Doktor Aleksander Pawlak rewelacja. Informuje o schorzeniu i jak go będzie operował, a po operacji mówi o przebiegu i co zrobił. Interesuje się pacjentem. Na tym oddziale czyli neurochirurgi Lekarze, Pielęgniarki , nawet Sprzątaczki są Super. Polecam
PS. Do Pani Elżbiety - sanatorium może wypisać lekarz rodzinny.
Violetta,Pruszcz Gdański

04-06-2014 12:59

Witam, jestem po zabiegu kręgosłupa ledzwiwego dolnego odcinka.miałam pierwszą 22 08 2013 i czułam się dobrze miałam rehabilitacje,byłam w sanatorium i na kontroli u lekarza jednej i 15 02 2014na następnej i inplat wypad i 3 03 2014 rekonstrukcja także jestem po drugiej i tera1z mniej cwiczeń i mniej się ruszania a rehabilitacje dopiero w lipcu nie szypciej moge miec, a chcę odpisać pani z Lęborka że operował mnie dr Stempniewicz w UCK Gdansk.czuje się tak ok ale w następnym tygodniu ide na kontrole mniejmy nadzieje ze będzię ok.Zyczę wszystkim zdrowia
Elżbieta Chełmża

04-06-2014 11:10

Witam, czytałam Piotrze twój komentarz i mam pytanie jak załatwić sanatorium po szpitalne . poniewaz jestem równiez po operacjikręgosłupa lędzwiowego, która odbyła sie pod koniec maja tego roku.Pozdrawiam Elżbieta
piotr

02-06-2014 07:27

Ja jestem po operacji ledzwiowej kregoslupa.po7 dniach jest ok.nie boli rana i mogespac po nocach.mamskierowanie na rehabilitacje-szpital sanatoryjny okolo 2 mce.po operacji.noga jeszcze dretwieje ale jest zdnia na dzien lepiej....
Dziękuję z góry pani doktor Małgorzacie Wyszyńskiej z Nowej Soli wspaniałej kobiecie neurochirurg za postawienie na nogi i odebranie bólu....pacjent piotrek
Barbara,Lębork

24-05-2014 10:53

28 stycznia b.r.miałam operację kręgosłupa lędźwiowego L3-L5,dyskopatia,kręgozmyk,rwa kulszowa i przepuklina. Z okropnym bólem zmagałam się 1.5 roku zanim doczekałam się kolejki do operacji.Operację miałam w UCK w Gdańsku,a operował prof. Stempniewicza.Zastosowano lewostronną stabilizację przeznasadową przy użyciu 3 prętów tytanowych.Po zdjęciu szwów przez 7 tyg.miałam rehabilitację u świetnego rehabilitanta Rafała Michora.Po rehabilitacji prywatnej 3-tyg. pobyt w szpitalu sanatoryjnym.Za kilka dni będzie 4 m-ce po operacji,czuję się dużo lepiej,ale nie na tyle żeby normalnie funkcjonować.ŻYCZĘ wszystkim po i przed operacją pozytywnego myślenia. Będzie dobrze!!!
Barbara Swinoujscie

22-05-2014 04:06

Do Pani ze Swinoujscia. Jesli wchodzi Pani jeszcze na forum, to prosze mi powiedziec, czy oprocz cwiczen na wzmocnienie miesni stosuje Pani jeszcze inne cwiczenia lub zabiegi. Ja jestem 5 tygodni po stabilizacji kregoslupa ledzwiowego i dalej nie wiem co robic. W poniedzialek bylam u lekarza w Rusalce, zlecil mi laser, magnet i gimnastyke indywidualna. Ale coz z tego, kiedy zabiegi beda dopiero w pazdzierniku. Na moje zapytanie, co obecnie moge sobie wziasc oczywiscie prywatnie, odpowiedzial, ze magetoterapie. Dla mnie to zbytmalo, jak na operacje jaka przeszlam. Czy zna Pani dobrego rehabilitanta? Prosze o wiadomosc.
kazik stare olesno

05-05-2014 07:01

jestem po operacji odbarczenia kregoslupa w sosnowcu 09.04 l3/l4/l5/s1 czuje sie swietnie nie biore lekow tylko jak dalej funkconowac zeby tego nie popsuc?ma ktos jakies dobre info co do rechabilitacji po takich operacjach?
dorota

14-04-2014 12:32

po operacji lędźwiowego kręgosłupa 8 tyg.nie dźwigamy więcej chodzić i leżeć siedzieć tylko do posiłków.Jestem 6 tyg po zabiegu i jest ok jak sie czlowiek nie przemecza
Piotr .Bialystok

07-04-2014 09:07

witam! jestem po operacji kręgosłupa. odcinek lędzwiowy L4 L5 S1. operacja była 03.04.2014r Ogromne ukłony w stronę Dr Ciulkina i Dr. Michalskiego-POSTAWILI MNIE NA NOGI CZUJE SIĘ ŚWIETNIE -DZIS MIJA 4 DOBA OD OPERACJI JEST OK. POZDRO!
aneta skarżysko

11-03-2014 10:48

Jestem po operacji kręgosłupa lędźwiowego (24.02.2014).26-go zostałam wypisana do domu i czułam się dobrze.Pierwsze pięć dni po operacji było ok.Ból był minimalny,a prawdę mówiąc,spodziewałam się dużego bólu pooperacyjnego.Jednak od zeszłej niedzieli coś zaczęło się psuć-pojawił się ból w lewej nodze(od pośladka do stopy-typowa rwa kulszowa)i ciągle narasta.Nie upadłam,a wszystkie ruchy wykonuję bardzo ostrożnie.Znowu biorę bardzo duże ilości leków przeciwbólowych(chyba nawet większe niż przed operacją),przepisanych przez lekarza ogólnego.Czy ktoś miał może podobny przypadek?Czy to możliwe,że to "tylko " rwa?Nie wiem czy próbować "przeczekać",czy zacząć panikować.Dodam,że przy zdjęciu szwów chirurg powiedział,że wszystko jest w porządku.Rehabilitację kazano mi zacząć w kwietniu.
Marzena Zielona Góra

08-03-2014 11:53

jestem po operacji kręgosłupa lędźwiowego odcinka (22.01.2014). Miałam też niedowład nogi. Powoli się cofa, noga dużo sprawniejsza, choć jeszcze trochę słaba, ale jestem bardzo zadowolona. Dziękuję dr Jarmużkowi, bardzo bardzo dziękuję :) Ćwiczę bardzo dużo, co dzień pzynamniej 3 razy - raz ok. 1,5 do 2 godzin, potem dwa razy po ok. pol godziny. Samą stopę ćwiczę częściej, żeby niedowład zniknął, ale po kilka minutek. Wszystkim operowanym życzę szybkiego powrotu do zdrowia
Świnoujście

02-03-2014 11:29

We wtorek będzie 4 tygodnie od operacji odcinka lędźwiowego,a pół roku od operacji odcinka szyjnego.Jestem zadowolona z efektów.Operowana byłam przez dr.nauk medycznych neurochirurga Krzysztofa Rzewuskiego i dr.Miłoszewskiego.W trakcie tygodniowego pobytu w szpitalu,miałam codzienną rehabilitację dzięki czemu nauczyłam się jak postępować na co dzień po wyjściu ze szpital.Zalecenia wdrożyłam w życie i z dnia na dzień widzę poprawę.Korzystam z pogody i codziennie dużo spaceruję, na pierwszy krótki spacer wyszłam dwa tygodnie po operacji.Wielkie dzięki składam duetowi neurochirurgów którzy mnie operowali.Dodam jeszcze że obie operacje przeprowadzili ci sami operatorzy.Polecam obu lekarzy,są godni zaufania i super fachowcy.
nina Ostrów

25-02-2014 09:02

jestem po operacji kręgosłupa lędzwiowego 6 lutego2014 w Kaliszu jestem bardzo zadowolona bóle znacznie ustąpiły
Mira Lubliniec

23-02-2014 09:40

Jestem po operacji 31.01 odcinka ledzwiowego. W ub tyg zdjeto mi 2ga czesc szwow. Ale nadal musze przebywac glownie w lozku. Ma tak trwac 6 tyg. Nie mam zadnych zalecen rehab. Mam nadzieje, ze 10.03 podczas kontroli, lekarz cos mi zleci. Jestem bardzo slaba i mam niedowlad nogi.
Patryk, dbamokregoslup.pl

19-02-2014 08:38

Głowa do góry Panie Ryszardzie, na pewno wszystko będzie dobrze, proszę napisać jak poszła operacja.
Ryszard, Grzybiany

19-02-2014 08:26

ja jutro jadę do Katowic na operację odcinka lędźwiowego, trochę się boję.
janka braniewo

25-12-2013 08:22

bylam operowana w elblagu,szew 20cm b szybko odzyskiwalam sprawnosc ale przestrzegalam zalecen duzo chodzilam ale krotkie dystansy,lezalam,no i w odpowiednim cizasie zaczelam cwiczenia,to juz 4miesiace i jestem dobrej mysli
 
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com