Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

46129191_m (1)
Ewelina Łazarz

Ewelina Łazarz

Redaktor "DbamoKregoslup.pl" była redaktor naczelna czasopisma dla fizjoterapeutów "Rehabilitacja w Praktyce"
Ewelina Łazarz

Latest posts by Ewelina Łazarz (see all)

U wielu pacjentów zmiany w kręgosłupie posunięte są tak daleko, iż wymagają interwencji chirurgicznej. Ważne jest, żeby pamiętać, że wraz z operacją nie kończy się postępowanie fizjoterapeutyczne – przeciwnie – fizjoterapia pozwoli nam szybciej wrócić do pełni sprawności. Właściwa rehabilitacja po operacji kręgosłupa ma kluczowe znaczenie dla długofalowych rezultatów działań chirurgicznych.

Opisane w artykule wskazówki dotyczące prowadzenia pacjenta po zabiegu mają charakter ogólny, ostateczne decyzje dotyczące postępowania rehabilitacyjnego po operacji podejmują lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą. Nie wykonuj z własnej inicjatywy żadnych ćwiczeń, które nie zostały zalecone przez osoby nadzorujące Twój powrót do zdrowia. Dobór technik, ćwiczeń i kolejność ich wprowadzania zależą głównie od schorzenia, rodzaju operacji oraz tempa powrotu do zdrowia.

Większość zabiegów chirurgicznych kończy się sukcesem, tzn. zmniejszeniem bólu i powrotem do pełni sprawności. Znaczna poprawa odczuwalna jest już po przebudzeniu z narkozy, ale kompleksowa rehabilitacja po operacji kręgosłupa i wysiłek w nią włożony zaprocentuje znakomitymi wynikami. Ważne, by starać się jak najszybciej podjąć rehabilitację i wykonywanie zwykłych czynności, jednocześnie pamiętając o ochronie kręgosłupa i zwiększaniu aktywności powoli, ale systematycznie. W zależności od techniki operacyjnej pacjent spędza w szpitali od 1-2 dób w przypadku zabiegów małoinwazyjnych do nawet kilku tygodni w przypadku poważniejszych zabiegów.

Jeśli lekarz nie ma zastrzeżeń i nie istnieją przeciwwskazania (ból pooperacyjny), to chory może już na drugi dzień po zabiegu próbować siadać. Twój fizjoterapeuta powinien Cię dokładnie poinstruować, jak robić to bezpiecznie i bez bólu. Należy położyć na to nacisk szczególnie w przypadku problemów z żylakami, ponieważ zbyt długi przebywanie w jednej pozycji grozi zakrzepami.

Kiedy zostaniesz wypisany, otrzymasz 2 egzemplarze karty informacyjnej, zwolnienie lekarskie i recepty na niezbędne leki (w tym przeciwbólowe). Nie powinieneś czuć bólu, który uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie. Gdyby jednak ilość przyjmowanych leków była niewystarczająca, skontaktuj się ze lekarzem. W karcie znajdziesz także zalecenia pooperacyjne. Pierwsza kontrola następuje około dziesięciu dni po operacji. Jeśli założono szwy wymagające wyjęcia, właśnie wtedy to następuje.

Powrót do domu

Utrzymuj opatrunek czysty i suchy, nie mocz go w kąpieli. Możesz brać krótki prysznic od 4-5 doby po operacji. Zmieniaj opatrunek co 2-3 dni. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany w obrębie rany (zaczerwienienie, pogrubienie), skontaktuj się z lekarzem.

Jeszcze przed operacją zadbaj o to, by Twój dom był dla Ciebie przyjazny, kiedy wrócisz po zabiegu. Przemyśl, co może utrudniać swobodne poruszanie się: usuń wszystkie przedmioty, które mogą spowodować potknięcie się, poślizgnięcie i w konsekwencji upadek. Zapewnij sobie łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy (ubrania i środki higieny przenieś na półki nie wymagające schylania się i sięgania wysoko), a także wsparcie bliskich osób. Zwróć szczególną uwagę na łazienkę. Usuń niebezpieczne dywaniki łazienkowe, spraw sobie maty antypoślizgowe na podłogę i do wanny czy kabiny prysznicowej. Jeśli Twoja operacja będzie wymagała dłuższej rekonwalescencji, przemyśl, czy nie warto zamontować uchwytów czy relingów (przy wannie, toalecie). Zadbaj wcześniej o to, by mieć myjkę lub gąbkę na długiej rączce – będziesz mógł samodzielnie dbać o higienę. Jeśli czujesz się niepewnie – stosuj w wannie ławeczkę do kąpieli, nie zamykaj drzwi na klucz i zadbaj o to, żeby w domu był ktoś, kto przybiegnie na pomoc w razie upadku albo sytuacji, w której sam nie będziesz mógł sobie poradzić. Jeśli po zabiegu nie możesz się schylać, zapytaj swojego fizjoterapeutę o sprzęt pomocny przy korzystaniu z toalety.

Jak możesz sobie sam pomóc

Zimne okłady – zalecane w pierwszych dniach po zabiegu, ponieważ obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ewentualne zapalenie i ból pooperacyjny. Ciepłe okłady – powodują rozszerzenie naczyń i zwiększają przepływ krwi, co pomaga w dotlenieniu i odżywieniu naruszonych struktur, a w konsekwencji polepsza gojenie.

Odpoczynek i relaks

Słuchaj zaleceń lekarza dotyczących stosowania pomocy ortopedycznych (kołnierz, gorset itp.), nie forsuj się. Postaraj się o dobry nastrój – opanowanie stresu wpływa na zmniejszenie napięć i bólu, a w konsekwencji szybszego powrotu do zdrowia.

Dbaj o właściwą pozycję

Jeśli nie dbałeś o to przed operacją, pamiętaj o tym teraz – zniwelujesz prawdopodobieństwo nawrotu choroby, a ponadto zmniejszysz ból. W początkowej fazie po operacji w domu będziesz sam wyczuwał w jakiej pozycji jest Ci najwygodniej, ale warto skonsultować ją z fizjoterapeutą, żeby zbyt długie przebywanie w jednej pozycji nie wpłynęło na przykurcze i zaniki mięśni. Podtrzymuj kręgosłup i kończyny – możesz użyć poduszek lub specjalnych wałków, żeby zmniejszyć ucisk w miejscu zabiegu.

Właściwy wzorzec ruchu

Poruszaj się ostrożnie, ale nie unikaj ruchów operowanej okolicy, żeby nie dopuścić do wykształcenia nieprawidłowego wzorca ruchu i nadmiernego obciążenia innych struktur.

Jak leżeć?

Unikając pozycji związanych ze skręceniem czy zgięciem kręgosłupa, na twardym materacu. Dobrym rozwiązaniem jest spanie na materacu ortopedycznym który poprzez dopasowanie się do kształtu ciała zapewnia odpowiednie ułożenie kręgosłupa podczas snu. Podpieraj się poduszkami w razie konieczności, nie dopuszczaj do „zwisania” kończyn. Wstając, przetocz się na bok i usiądź ostrożnie, spuszczając nogi z łóżka, podpierając się ręką i pilnując, by Twoja postawa była symetryczna, a kręgosłup unieruchomiony. Przewracając się, usztywnij całe ciało, nie „zostawiaj” np. bioder w poprzedniej pozycji. Zasady te pozwalają na zmniejszenie obciążenia kręgosłupa. Jeśli chcesz się położyć, postępuj dokładnie odwrotnie: usiądź, połóż się ostrożnie na boku podpierając się ręką i podciągając nogi i przetocz się na plecy.

Jak siedzieć?

Tak jak przed operacją powinieneś był siedzieć – z prostym kręgosłupem, podpartym w okolicy lędźwiowej, na twardym krześle, unikając garbienia się. Sofy i fotele z miękkim obiciem omijaj z daleka. Pamiętaj, żeby nie siedzieć zbyt długo – na początku najwyżej 3-40 minut. Potem wstań, przejdź się i zrób ostrożnie kilka ćwiczeń rozluźniających (zaleci Ci je fizjoterapeuta lub lekarz).

Jak się schylić?

Jeśli już lekarz pozwoli Ci na schylanie się (jest to niewskazane w pierwszym okresie po operacji), utrzymuj proste i usztywnione plecy, zginaj się w stawach biodrowych. Rób to tylko w uzasadnionych przypadkach: jeśli już musisz coś podnieść z podłogi, przykucnij i trzymaj przedmiot blisko ciała (nie w wyciągniętych rękach!).

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia po operacji możesz wykonywać sam, ale tylko te, które zaleci Ci lekarz lub fizjoterapeuta i tylko w określonej przez niego częstotliwości i ilości powtórzeń. Z pewnością otrzymasz dokładne instrukcje, jak ćwiczyć samodzielnie w domu. Zaufaj lekarzowi, a nie doprowadzisz do bolesnych przeciążeń i szybko wrócisz do pełnej sprawności.

Rehabilitacja po operacji wymaga Twojego pełnego zaangażowania. Otrzymasz kompletny plan usprawniania do samodzielnej realizacji. Do pracy zawodowej będziesz mógł wrócić już kilka tygodni po zabiegu, ale jeszcze długo będziesz musiał zachowywać równowagę między wysiłkiem, odpoczynkiem i aktywnością.

28 komentarzy na temat “Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

 1. Goska pisze:

  Witam, miałam operacje w odcinku lędźwiowym przepuklina była wielkości 15mm i pęknięty dysk. Operacja odbyła się 04.03.2015r. Na samym początku byłam zachwycona, żadnego bólu całkiem sprawna, czułam sie jak nowo narodzona, niestety kolo miesiącu po zabiegu zaczęło pobolewać noga i kręgosłup lekarz który mnie operował stwierdził ze rana od środka mogła się rozejść jestem już po rehabilitacji (pole magnetyczne, laser) ogólnie jest dobrze czekam na rezonans mam nadzieje ze to nie nawrót choroby. Operacja była w Rzeszowie w szpitalu nr 2, operował mnie ordynator Jan Flakiewicz wspaniały lekarz oby więcej takich lekarzy było a na operacje czekałam 2miesiace. pozdrawiam

 2. Dorota pisze:

  Witam Pani Gosiu mnie też operować dr Flakiewicz 22 stycznia i tez jestem po rehabilitacjach ogólnie jest oki gdyby nie bóle w lewym posladku oraz nodze mam też nadal brak czucia w stopie. Proszę napisać jak wyszedl wynik rezonansu z kontrastem. Pozdrawiam

 3. Tomek pisze:

  Operowano mnie 24 marca w szpitalu San Giuseppe w Arezzo (włochy)artrodeza,wertebroplastyka,laminektomia.Zacząłem chodzić 3 godziny po zabiegu.Do dzisiaj nie wziąłem żadnego środka przeciwbólowego.Jedyną pozostałością jest lekkie cierpnięcie prawej strony stopy (podwinięta skarpetka). Zastanawiam się nad rehabilitacją czy jest w stanie mi pomóc. Proszę o poradę czy warto ?

 4. Leszek pisze:

  jestem po operacji odcinka L3 L4 L5 S1 W Krakowie u dr strohma po operacji wyszedłem następnego dnia rano bez problemu ale następne dni to koszmar jednak teraz jest już lepiej chociaż odczowam kazda krzywiznę podczas chodzenia operacje miałem 2 marca pozdrawiam

 5. Kinga pisze:

  Jestem po operacji L4 L5 minelo juz dwa tygodnie czuje sie coraz lepiej tylko jedno podstawowe pytanie po jakim czasie mozna wrocic do pracy

 6. Maria pisze:

  Może ktoś mi podpowie kiedy jazda rowerem lub chociaż stacjonarny jako rehabilitacja i kiedy dłuższe spacery?Jestem 10 dni po operacji odcinka lędzwiowego.Czuje się dosyć dobrze tylko wstać z łózka jeszcze ciężko(62 lat)

 7. Gośka pisze:

  Witam pani Doroto właśnie jestem po Tk kręgosłupa lędźwiowego niestety mam nowa małą przepuklinę 3mm oprócz tego drobne zbliznowacenia. jestem umówiona do lekarza na 19 sierpnia i zobaczymy co dalej. konczy mi się zwolnienie lekarskie już pol roku jednak nie wyobrażam wrócić do pracy ponieważ ciągle boli…

 8. Zbyszek pisze:

  Byłem operowany w Szpitalu na Parkitce w Częstochowie 28.06, miałem dwie duże przepukliny l4l5-l5s1 i niedowaład całkowity prawej nogi ale bez opadania stopy.zoperowano mi przepukliny i wstawiono stabilizator tytanowy.Ból ustąpił całkowicie zaraz po operacji,jednak w ciągu dwóch tygodni odczuwałem kłucie w łydce, no i na początku miałem duże problemy z utrzymaniem postawy.Teraz nie odczuwam żadnych bóli i powoli zaczynam się prostować.Na wizycie lekarz stwierdził że rechabilitacja dopiero za pół roku.

 9. Michał pisze:

  byłem operowany w toruniu pod koniec czerwca usunieto dysk i przepukline na odcinku L5 S1 kiedy bede mugł wrucic do pracy fizycznej kiedy bul ktury został po operacji minie

 10. Częstochowa pisze:

  Operacje miał 26 maja 2015, po operacji ból minął. Operacja miała miejsce w częstochowie na parkitce. Dziś mamy 14 września i od dwóch tygodni chodzę do pracy. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do operacji to polecam, ból jest mniejszy a czasami znikomy.

 11. krol pisze:

  Witam Jestem po zabiegu na odcinku kręgu szyjnego-3 tygodnie po czuje się dobrze, żona mówi ,że za dobrze. Powiem jest lepiej łapa lewa wróciła. Zabieg miałem w Mielcu u Zawckiego polecam,,,,,,Sławek

 12. joasia pisze:

  Jestem po operacji przepukliny L5 s1.operacje miałam 23 grudnia 2015.
  Narazie czuje sie dobrze minimalne bóle jestem bez przeciwbólówek.operacje w Rzeszowie .mam nadzieje ze bóle nie wrócą…..teraz aż chce sie zyc?

 13. Ewa pisze:

  W listopadzie miałam zabieg na przepuklinę lędzwiową l4 l5 . Przez 6 tygodni nie mogłam siadać, teraz już siadam i ćwiczę na razie nogi za miesiąc rehabilitacja kręgosłupa . Operację miałam w Łodzi w szpitalu Barlickiego. Bardzo dobrze się czuję. Pozdrawiam

 14. Marta pisze:

  Witam. Mam 41 lat. Na początku grudnia przeszłam operacje wszczepienia implantu na poziomie c5 c6 z powodu dużej przepukliny ze stabilizacją płytką tytanowa z powodu stwierdzonej srodoperacyjnie niestabilności kregoslupa. Minelo 7 tygodni. Największy dyskomfort jaki odczuwam to słaba siła mięśniowa w ramionach, barkach i szyi. Czy ktoś z operowanych miał też taką przypadłość po tego typu operacji? Obawiam się, ze tak już pozostanie…

  • Patryk Burzej
   Patryk Burzej pisze:

   Pani Marto, naprawde nie ma się co martwić na zapas. A co mówić na ten temat lekarz? Pytała go już Pani? Na pewno jest w stanie polecić Pani rehabilitacje i aktywność fizyczną która poprawi Pani stan.

   • Marta pisze:

    Dzięki za szybką odpowiedź. Konsultacje z moim neurochirurgiem mam za tydzień. Wcześniej jednak przed wyjściem ze szpitala informował mnie ryzyku podjecia zbyt wczesnie cwiczen. Podkreslal, ze on jako operator nie zna się na rehabilitacji, często wydaje mu się ona zbyt agresywnie wdrażania. W tej chwili i tak właściwie jest od dnia operacji muszę co chwilę odciążyć szyję i się położyć. Oprócz codziennego krótkiego spaceru raczej ciągle leżę lub poleguję, bo tak słabe są te mięśnie. Trudno tu obrać jakaś droge powrotu do zdrowia- lekarz nie wie. Rehabilitant mówi o Sollux, magnetronic i laserze. Jak bez ćwiczeń mięśnie mają powrócić do swojej siły. Obawiam się po prostu, ze jest to jakiś ubytek neurologiczny. Czy mięśnie można skutecznie pobudzić do działania?

    • Patryk Burzej
     Patryk Burzej pisze:

     Myślę że najlepiej poczekać na tę konsultacje zwłaszcza że to tylko 1 tydzień. Potem jeśli lekarz nie będzie widział przeciwskazań WARTO w celu rehabilitacji zwrócić się po pomoc do dobrego fizjoterapeuty. Informacje jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę znajdzie Pani tutaj http://dbamokregoslup.pl/jak-znalezc-dobrego-fizjoterapeute/ Nawet jeśli jest to ubytek neurologiczny jak Pani pisze to o siłe mięśni trzeba dbać- to one utrzymują kręgosłup. Najlepsza aktywność dla kręgosłupa to PŁYWANIE. Prawie nie ma przeciwskazań medycznych. Dobre rezultaty daje także szybki marsz z lekkimi wymachami ramion i chód techniką Nordic Walking.

 15. paweł pisze:

  moja partnerka idzie na operacje przepukliny szyjnej ile może trwać powrót do normalnej pwłnosprawności,i czy moą wystąpić jakieś powikłania.pomóżcie.

  • Patryk Burzej
   Patryk Burzej pisze:

   To zależy od wielu czynników- rodzaju operacji, stanu pacjenta, rehabilitacji po operacji. Może to być kilka tygodni lub kilka miesięcy. O SZACUNKOWY czas powrotu do zdrowia można zapytać lekarza który skierował na operacje. Tak jak pisałem wyżej Pani Marcie- myślę że nie ma się co ma martwić na zapas. O ryzyko powikłań można także zapytać swojego lekarza.

 16. Zbigniew pisze:

  Mam 60 lat i prowadziłem aktywny tryb życia. Pięć lat temu zaczęły sie potęzne dolegliwosci zwiazane z torbielami synowialnymi l4-l5. Leczyłem sie bez zadnego efektu. stan sie pogarszał. Stać mogę 2-3 min – nastepuje ból całej prawej nogi a zwłaszcza goleń i niedowład. Przejśc moge 100-150 m i musze usiaść. Siedzenie to problem. Pięć lat męki i życia bardzo ograniczonego ruchowo. Trzy tygodnie temu trafiłem do dr Chrzanowskiego, który wydał treściwą diagnozę – albo operacja, albo wózek w niedalekiej przyszłości. ” Kręgozmyk zwyrodnieniowy l4/l5, obustronne zmiany wysiękowe w stawach m. wyrostkowych, kanał kręgowy zawężony, kolizja z korzeniami rdzeniowymi głównie L4 i L5 ” . Zdecydowałem sie na operację odbarczenia i stabilizacji ( komercyjną ) już 5 kwietnia. Mam też zaawansowaną cieśń nadgarstka – do szybkiej operacji. Czy sie boję ? tak, boję się, bo przez pięc lat nasłuchałem się jak grozna i niebezpieczna to operacja…..

  • Patryk Burzej
   Patryk Burzej pisze:

   Głowa do góry Panie Zbigniewie! Operacja to rzeczywiście poważna sprawa jednak medycyna obecnie stoi na dużo wyższym poziomie niż chociażby właśnie 5 lat temu. Wszystkiego dobrego, proszę napisać jak się Pan czuje po operacji.

 17. Igor pisze:

  jestem po laminektomi kregoslupa odcinka szyjnego .po 10 dniach dostalem malego swidrowania ra mienia i codziennie ten stan sie powiekszal. Obenie mam bole glowki ramieniowej i ramienia Jak dlugo stan ten dedzie trwal Oczekuje na miejsce na oddziale rehabilitaci

 18. Mycha pisze:

  Witam 5lutego miałam zabieg- fenestracja i foraminotomia L4L5 a 18 już idę na trzytygodniową rehabilitację czy to nie jest za szybko? A i jeszcze mam pytanko bo to już moja 7 doba po zabiegu a nadal nie mogę położyć się na plecach tzn nie mogę oprzeć operowanego miejsca do materaca bo ból straszny-czy to normalne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *