Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

46129191_m (1)
Ewelina Łazarz

Ewelina Łazarz

Redaktor "DbamoKregoslup.pl" była redaktor naczelna czasopisma dla fizjoterapeutów "Rehabilitacja w Praktyce"
Ewelina Łazarz

Latest posts by Ewelina Łazarz (see all)

U wielu pacjentów zmiany w kręgosłupie posunięte są tak daleko, iż wymagają interwencji chirurgicznej. Ważne jest, żeby pamiętać, że wraz z operacją nie kończy się postępowanie fizjoterapeutyczne – przeciwnie – fizjoterapia pozwoli nam szybciej wrócić do pełni sprawności. Właściwa rehabilitacja po operacji kręgosłupa ma kluczowe znaczenie dla długofalowych rezultatów działań chirurgicznych.

Opisane w artykule wskazówki dotyczące prowadzenia pacjenta po zabiegu mają charakter ogólny, ostateczne decyzje dotyczące postępowania rehabilitacyjnego po operacji podejmują lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą. Nie wykonuj z własnej inicjatywy żadnych ćwiczeń, które nie zostały zalecone przez osoby nadzorujące Twój powrót do zdrowia. Dobór technik, ćwiczeń i kolejność ich wprowadzania zależą głównie od schorzenia, rodzaju operacji oraz tempa powrotu do zdrowia.

Większość zabiegów chirurgicznych kończy się sukcesem, tzn. zmniejszeniem bólu i powrotem do pełni sprawności. Znaczna poprawa odczuwalna jest już po przebudzeniu z narkozy, ale kompleksowa rehabilitacja po operacji kręgosłupa i wysiłek w nią włożony zaprocentuje znakomitymi wynikami. Ważne, by starać się jak najszybciej podjąć rehabilitację i wykonywanie zwykłych czynności, jednocześnie pamiętając o ochronie kręgosłupa i zwiększaniu aktywności powoli, ale systematycznie. W zależności od techniki operacyjnej pacjent spędza w szpitali od 1-2 dób w przypadku zabiegów małoinwazyjnych do nawet kilku tygodni w przypadku poważniejszych zabiegów.

Jeśli lekarz nie ma zastrzeżeń i nie istnieją przeciwwskazania (ból pooperacyjny), to chory może już na drugi dzień po zabiegu próbować siadać. Twój fizjoterapeuta powinien Cię dokładnie poinstruować, jak robić to bezpiecznie i bez bólu. Należy położyć na to nacisk szczególnie w przypadku problemów z żylakami, ponieważ zbyt długi przebywanie w jednej pozycji grozi zakrzepami.

Kiedy zostaniesz wypisany, otrzymasz 2 egzemplarze karty informacyjnej, zwolnienie lekarskie i recepty na niezbędne leki (w tym przeciwbólowe). Nie powinieneś czuć bólu, który uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie. Gdyby jednak ilość przyjmowanych leków była niewystarczająca, skontaktuj się ze lekarzem. W karcie znajdziesz także zalecenia pooperacyjne. Pierwsza kontrola następuje około dziesięciu dni po operacji. Jeśli założono szwy wymagające wyjęcia, właśnie wtedy to następuje.

Powrót do domu

Utrzymuj opatrunek czysty i suchy, nie mocz go w kąpieli. Możesz brać krótki prysznic od 4-5 doby po operacji. Zmieniaj opatrunek co 2-3 dni. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany w obrębie rany (zaczerwienienie, pogrubienie), skontaktuj się z lekarzem.

Jeszcze przed operacją zadbaj o to, by Twój dom był dla Ciebie przyjazny, kiedy wrócisz po zabiegu. Przemyśl, co może utrudniać swobodne poruszanie się: usuń wszystkie przedmioty, które mogą spowodować potknięcie się, poślizgnięcie i w konsekwencji upadek. Zapewnij sobie łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy (ubrania i środki higieny przenieś na półki nie wymagające schylania się i sięgania wysoko), a także wsparcie bliskich osób. Zwróć szczególną uwagę na łazienkę. Usuń niebezpieczne dywaniki łazienkowe, spraw sobie maty antypoślizgowe na podłogę i do wanny czy kabiny prysznicowej. Jeśli Twoja operacja będzie wymagała dłuższej rekonwalescencji, przemyśl, czy nie warto zamontować uchwytów czy relingów (przy wannie, toalecie). Zadbaj wcześniej o to, by mieć myjkę lub gąbkę na długiej rączce – będziesz mógł samodzielnie dbać o higienę. Jeśli czujesz się niepewnie – stosuj w wannie ławeczkę do kąpieli, nie zamykaj drzwi na klucz i zadbaj o to, żeby w domu był ktoś, kto przybiegnie na pomoc w razie upadku albo sytuacji, w której sam nie będziesz mógł sobie poradzić. Jeśli po zabiegu nie możesz się schylać, zapytaj swojego fizjoterapeutę o sprzęt pomocny przy korzystaniu z toalety.

Jak możesz sobie sam pomóc

Zimne okłady – zalecane w pierwszych dniach po zabiegu, ponieważ obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ewentualne zapalenie i ból pooperacyjny. Ciepłe okłady – powodują rozszerzenie naczyń i zwiększają przepływ krwi, co pomaga w dotlenieniu i odżywieniu naruszonych struktur, a w konsekwencji polepsza gojenie.

Odpoczynek i relaks

Słuchaj zaleceń lekarza dotyczących stosowania pomocy ortopedycznych (kołnierz, gorset itp.), nie forsuj się. Postaraj się o dobry nastrój – opanowanie stresu wpływa na zmniejszenie napięć i bólu, a w konsekwencji szybszego powrotu do zdrowia.

Dbaj o właściwą pozycję

Jeśli nie dbałeś o to przed operacją, pamiętaj o tym teraz – zniwelujesz prawdopodobieństwo nawrotu choroby, a ponadto zmniejszysz ból. W początkowej fazie po operacji w domu będziesz sam wyczuwał w jakiej pozycji jest Ci najwygodniej, ale warto skonsultować ją z fizjoterapeutą, żeby zbyt długie przebywanie w jednej pozycji nie wpłynęło na przykurcze i zaniki mięśni. Podtrzymuj kręgosłup i kończyny – możesz użyć poduszek lub specjalnych wałków, żeby zmniejszyć ucisk w miejscu zabiegu.

Właściwy wzorzec ruchu

Poruszaj się ostrożnie, ale nie unikaj ruchów operowanej okolicy, żeby nie dopuścić do wykształcenia nieprawidłowego wzorca ruchu i nadmiernego obciążenia innych struktur.

Jak leżeć?

Unikając pozycji związanych ze skręceniem czy zgięciem kręgosłupa, na twardym materacu. Dobrym rozwiązaniem jest spanie na materacu ortopedycznym który poprzez dopasowanie się do kształtu ciała zapewnia odpowiednie ułożenie kręgosłupa podczas snu. Podpieraj się poduszkami w razie konieczności, nie dopuszczaj do „zwisania” kończyn. Wstając, przetocz się na bok i usiądź ostrożnie, spuszczając nogi z łóżka, podpierając się ręką i pilnując, by Twoja postawa była symetryczna, a kręgosłup unieruchomiony. Przewracając się, usztywnij całe ciało, nie „zostawiaj” np. bioder w poprzedniej pozycji. Zasady te pozwalają na zmniejszenie obciążenia kręgosłupa. Jeśli chcesz się położyć, postępuj dokładnie odwrotnie: usiądź, połóż się ostrożnie na boku podpierając się ręką i podciągając nogi i przetocz się na plecy.

Jak siedzieć?

Tak jak przed operacją powinieneś był siedzieć – z prostym kręgosłupem, podpartym w okolicy lędźwiowej, na twardym krześle, unikając garbienia się. Sofy i fotele z miękkim obiciem omijaj z daleka. Pamiętaj, żeby nie siedzieć zbyt długo – na początku najwyżej 3-40 minut. Potem wstań, przejdź się i zrób ostrożnie kilka ćwiczeń rozluźniających (zaleci Ci je fizjoterapeuta lub lekarz).

Jak się schylić?

Jeśli już lekarz pozwoli Ci na schylanie się (jest to niewskazane w pierwszym okresie po operacji), utrzymuj proste i usztywnione plecy, zginaj się w stawach biodrowych. Rób to tylko w uzasadnionych przypadkach: jeśli już musisz coś podnieść z podłogi, przykucnij i trzymaj przedmiot blisko ciała (nie w wyciągniętych rękach!).

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia po operacji możesz wykonywać sam, ale tylko te, które zaleci Ci lekarz lub fizjoterapeuta i tylko w określonej przez niego częstotliwości i ilości powtórzeń. Z pewnością otrzymasz dokładne instrukcje, jak ćwiczyć samodzielnie w domu. Zaufaj lekarzowi, a nie doprowadzisz do bolesnych przeciążeń i szybko wrócisz do pełnej sprawności.

Rehabilitacja po operacji wymaga Twojego pełnego zaangażowania. Otrzymasz kompletny plan usprawniania do samodzielnej realizacji. Do pracy zawodowej będziesz mógł wrócić już kilka tygodni po zabiegu, ale jeszcze długo będziesz musiał zachowywać równowagę między wysiłkiem, odpoczynkiem i aktywnością.

52 komentarzy na temat “Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

 1. Goska pisze:

  Witam, miałam operacje w odcinku lędźwiowym przepuklina była wielkości 15mm i pęknięty dysk. Operacja odbyła się 04.03.2015r. Na samym początku byłam zachwycona, żadnego bólu całkiem sprawna, czułam sie jak nowo narodzona, niestety kolo miesiącu po zabiegu zaczęło pobolewać noga i kręgosłup lekarz który mnie operował stwierdził ze rana od środka mogła się rozejść jestem już po rehabilitacji (pole magnetyczne, laser) ogólnie jest dobrze czekam na rezonans mam nadzieje ze to nie nawrót choroby. Operacja była w Rzeszowie w szpitalu nr 2, operował mnie ordynator Jan Flakiewicz wspaniały lekarz oby więcej takich lekarzy było a na operacje czekałam 2miesiace. pozdrawiam

 2. Dorota pisze:

  Witam Pani Gosiu mnie też operować dr Flakiewicz 22 stycznia i tez jestem po rehabilitacjach ogólnie jest oki gdyby nie bóle w lewym posladku oraz nodze mam też nadal brak czucia w stopie. Proszę napisać jak wyszedl wynik rezonansu z kontrastem. Pozdrawiam

 3. Tomek pisze:

  Operowano mnie 24 marca w szpitalu San Giuseppe w Arezzo (włochy)artrodeza,wertebroplastyka,laminektomia.Zacząłem chodzić 3 godziny po zabiegu.Do dzisiaj nie wziąłem żadnego środka przeciwbólowego.Jedyną pozostałością jest lekkie cierpnięcie prawej strony stopy (podwinięta skarpetka). Zastanawiam się nad rehabilitacją czy jest w stanie mi pomóc. Proszę o poradę czy warto ?

 4. Leszek pisze:

  jestem po operacji odcinka L3 L4 L5 S1 W Krakowie u dr strohma po operacji wyszedłem następnego dnia rano bez problemu ale następne dni to koszmar jednak teraz jest już lepiej chociaż odczowam kazda krzywiznę podczas chodzenia operacje miałem 2 marca pozdrawiam

 5. Kinga pisze:

  Jestem po operacji L4 L5 minelo juz dwa tygodnie czuje sie coraz lepiej tylko jedno podstawowe pytanie po jakim czasie mozna wrocic do pracy

  • cichy pisze:

   Ja po takiej operacji nie moglem przez 6 tygodni prowadzic samochodu,powiedziano mi tez ze do pracy najlepiej po 6 miesiacach.

 6. Maria pisze:

  Może ktoś mi podpowie kiedy jazda rowerem lub chociaż stacjonarny jako rehabilitacja i kiedy dłuższe spacery?Jestem 10 dni po operacji odcinka lędzwiowego.Czuje się dosyć dobrze tylko wstać z łózka jeszcze ciężko(62 lat)

 7. Gośka pisze:

  Witam pani Doroto właśnie jestem po Tk kręgosłupa lędźwiowego niestety mam nowa małą przepuklinę 3mm oprócz tego drobne zbliznowacenia. jestem umówiona do lekarza na 19 sierpnia i zobaczymy co dalej. konczy mi się zwolnienie lekarskie już pol roku jednak nie wyobrażam wrócić do pracy ponieważ ciągle boli…

 8. Zbyszek pisze:

  Byłem operowany w Szpitalu na Parkitce w Częstochowie 28.06, miałem dwie duże przepukliny l4l5-l5s1 i niedowaład całkowity prawej nogi ale bez opadania stopy.zoperowano mi przepukliny i wstawiono stabilizator tytanowy.Ból ustąpił całkowicie zaraz po operacji,jednak w ciągu dwóch tygodni odczuwałem kłucie w łydce, no i na początku miałem duże problemy z utrzymaniem postawy.Teraz nie odczuwam żadnych bóli i powoli zaczynam się prostować.Na wizycie lekarz stwierdził że rechabilitacja dopiero za pół roku.

 9. Michał pisze:

  byłem operowany w toruniu pod koniec czerwca usunieto dysk i przepukline na odcinku L5 S1 kiedy bede mugł wrucic do pracy fizycznej kiedy bul ktury został po operacji minie

 10. Częstochowa pisze:

  Operacje miał 26 maja 2015, po operacji ból minął. Operacja miała miejsce w częstochowie na parkitce. Dziś mamy 14 września i od dwóch tygodni chodzę do pracy. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do operacji to polecam, ból jest mniejszy a czasami znikomy.

 11. krol pisze:

  Witam Jestem po zabiegu na odcinku kręgu szyjnego-3 tygodnie po czuje się dobrze, żona mówi ,że za dobrze. Powiem jest lepiej łapa lewa wróciła. Zabieg miałem w Mielcu u Zawckiego polecam,,,,,,Sławek

 12. joasia pisze:

  Jestem po operacji przepukliny L5 s1.operacje miałam 23 grudnia 2015.
  Narazie czuje sie dobrze minimalne bóle jestem bez przeciwbólówek.operacje w Rzeszowie .mam nadzieje ze bóle nie wrócą…..teraz aż chce sie zyc?

 13. Ewa pisze:

  W listopadzie miałam zabieg na przepuklinę lędzwiową l4 l5 . Przez 6 tygodni nie mogłam siadać, teraz już siadam i ćwiczę na razie nogi za miesiąc rehabilitacja kręgosłupa . Operację miałam w Łodzi w szpitalu Barlickiego. Bardzo dobrze się czuję. Pozdrawiam

 14. Marta pisze:

  Witam. Mam 41 lat. Na początku grudnia przeszłam operacje wszczepienia implantu na poziomie c5 c6 z powodu dużej przepukliny ze stabilizacją płytką tytanowa z powodu stwierdzonej srodoperacyjnie niestabilności kregoslupa. Minelo 7 tygodni. Największy dyskomfort jaki odczuwam to słaba siła mięśniowa w ramionach, barkach i szyi. Czy ktoś z operowanych miał też taką przypadłość po tego typu operacji? Obawiam się, ze tak już pozostanie…

  • Patryk Burzej
   Patryk Burzej pisze:

   Pani Marto, naprawde nie ma się co martwić na zapas. A co mówić na ten temat lekarz? Pytała go już Pani? Na pewno jest w stanie polecić Pani rehabilitacje i aktywność fizyczną która poprawi Pani stan.

   • Marta pisze:

    Dzięki za szybką odpowiedź. Konsultacje z moim neurochirurgiem mam za tydzień. Wcześniej jednak przed wyjściem ze szpitala informował mnie ryzyku podjecia zbyt wczesnie cwiczen. Podkreslal, ze on jako operator nie zna się na rehabilitacji, często wydaje mu się ona zbyt agresywnie wdrażania. W tej chwili i tak właściwie jest od dnia operacji muszę co chwilę odciążyć szyję i się położyć. Oprócz codziennego krótkiego spaceru raczej ciągle leżę lub poleguję, bo tak słabe są te mięśnie. Trudno tu obrać jakaś droge powrotu do zdrowia- lekarz nie wie. Rehabilitant mówi o Sollux, magnetronic i laserze. Jak bez ćwiczeń mięśnie mają powrócić do swojej siły. Obawiam się po prostu, ze jest to jakiś ubytek neurologiczny. Czy mięśnie można skutecznie pobudzić do działania?

    • Patryk Burzej
     Patryk Burzej pisze:

     Myślę że najlepiej poczekać na tę konsultacje zwłaszcza że to tylko 1 tydzień. Potem jeśli lekarz nie będzie widział przeciwskazań WARTO w celu rehabilitacji zwrócić się po pomoc do dobrego fizjoterapeuty. Informacje jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę znajdzie Pani tutaj http://dbamokregoslup.pl/jak-znalezc-dobrego-fizjoterapeute/ Nawet jeśli jest to ubytek neurologiczny jak Pani pisze to o siłe mięśni trzeba dbać- to one utrzymują kręgosłup. Najlepsza aktywność dla kręgosłupa to PŁYWANIE. Prawie nie ma przeciwskazań medycznych. Dobre rezultaty daje także szybki marsz z lekkimi wymachami ramion i chód techniką Nordic Walking.

 15. paweł pisze:

  moja partnerka idzie na operacje przepukliny szyjnej ile może trwać powrót do normalnej pwłnosprawności,i czy moą wystąpić jakieś powikłania.pomóżcie.

  • Patryk Burzej
   Patryk Burzej pisze:

   To zależy od wielu czynników- rodzaju operacji, stanu pacjenta, rehabilitacji po operacji. Może to być kilka tygodni lub kilka miesięcy. O SZACUNKOWY czas powrotu do zdrowia można zapytać lekarza który skierował na operacje. Tak jak pisałem wyżej Pani Marcie- myślę że nie ma się co ma martwić na zapas. O ryzyko powikłań można także zapytać swojego lekarza.

 16. Zbigniew pisze:

  Mam 60 lat i prowadziłem aktywny tryb życia. Pięć lat temu zaczęły sie potęzne dolegliwosci zwiazane z torbielami synowialnymi l4-l5. Leczyłem sie bez zadnego efektu. stan sie pogarszał. Stać mogę 2-3 min – nastepuje ból całej prawej nogi a zwłaszcza goleń i niedowład. Przejśc moge 100-150 m i musze usiaść. Siedzenie to problem. Pięć lat męki i życia bardzo ograniczonego ruchowo. Trzy tygodnie temu trafiłem do dr Chrzanowskiego, który wydał treściwą diagnozę – albo operacja, albo wózek w niedalekiej przyszłości. ” Kręgozmyk zwyrodnieniowy l4/l5, obustronne zmiany wysiękowe w stawach m. wyrostkowych, kanał kręgowy zawężony, kolizja z korzeniami rdzeniowymi głównie L4 i L5 ” . Zdecydowałem sie na operację odbarczenia i stabilizacji ( komercyjną ) już 5 kwietnia. Mam też zaawansowaną cieśń nadgarstka – do szybkiej operacji. Czy sie boję ? tak, boję się, bo przez pięc lat nasłuchałem się jak grozna i niebezpieczna to operacja…..

  • Patryk Burzej
   Patryk Burzej pisze:

   Głowa do góry Panie Zbigniewie! Operacja to rzeczywiście poważna sprawa jednak medycyna obecnie stoi na dużo wyższym poziomie niż chociażby właśnie 5 lat temu. Wszystkiego dobrego, proszę napisać jak się Pan czuje po operacji.

 17. Igor pisze:

  jestem po laminektomi kregoslupa odcinka szyjnego .po 10 dniach dostalem malego swidrowania ra mienia i codziennie ten stan sie powiekszal. Obenie mam bole glowki ramieniowej i ramienia Jak dlugo stan ten dedzie trwal Oczekuje na miejsce na oddziale rehabilitaci

 18. Mycha pisze:

  Witam 5lutego miałam zabieg- fenestracja i foraminotomia L4L5 a 18 już idę na trzytygodniową rehabilitację czy to nie jest za szybko? A i jeszcze mam pytanko bo to już moja 7 doba po zabiegu a nadal nie mogę położyć się na plecach tzn nie mogę oprzeć operowanego miejsca do materaca bo ból straszny-czy to normalne?

 19. Gosia pisze:

  Witam, jestem po operacji przepukliny L5-S1 1 lutego 2016 metodą mało inwazyjną w Gryficach . Szpital godny polecenia zarówno opieka jak i neurochirurdzy są naprawdę profesjonalni. Zanim poddałam się operacji walczyłam różnymi sposobami i metodami, wydałam masę pieniędzy na różnego rodzaju rehabilitacje ,które nawet przynosiły efekty, niestety na chwilę. Ból nogi trwał 7 miesięcy aż do momentu, kiedy już prosiłam o operację… wymiotowałam lekami które już nie pomagały. Oczywiście nie wolno mi siedzieć ok 6tygodni , mogę leżeć i chodzić, co też nie było łatwe, bo ostatnie pół roku nie mogłam chodzić, a tu musiałam uruchomić mięśnie nie używane . Jestem dwa tygodnie po operacji i ból nogi nadal jest z tymże o wiele mniejszy i już zwykły ibuprom pomaga . W ciągu dnia migę już wyjść na spacer i delektować się nim, z każdym dniem jest odrobinę lepiej, ale był kryzys ok 5-6 doba po operacji prawdopodobnie w miejscu operowanym zebrała się krew i uciskała na nerw ból był ostry, na szczęście po dwóch dobach ustąpił. Rehabilitację mam na maj , ale chciałabym zacząć coś wcześniej ćwiczyć czekam na kontrolną wizytę i pozwolenie. Mam pracę siedzącą , więc trochę minie zanim wrócę do niej.

  • Ania pisze:

   Pani Gosiu,
   jestem drugi dzień po operacji przepukliny w odcinku lędźwiowym również w Gryficach. Ucisk na prawą nogę trwał ok. 4 miesięcy, po operacji odczuwam jakby ” delikatne drętwienie ” tej nogi. Czy miała Pani podobne objawy? Jak zachowywać się w tych pierwszych dniach, ile leżeć ile spacerować, aby nie narobić sobie problemów? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 20. Dariusz pisze:

  Miałem operację przepukliny L5/s1 w 2011r w Krakowie. Operował mnie dr.Chrzanowski. Po miesiącu wróciłem do pracy za biurkiem. Po roku zapomniałem, że miałem operację. Czasami jak przesadzę i podniosę coś cięższego powraca mrowienie palca w nodze, które mija po nocy i kilku ćwiczeniach. Ogólnie rewelacja. Bądźcie dobrej myśli.

  • Ela pisze:

   Witam. Ja też miałam operację w 2011r l5s1 i wszystko było rewelacyjnie,zero bólu,niestety nagle wróciło w styczniu tego roku,10 marca miałam kolejną operację,jest inaczej,większy dyskomfort niż poprzednio ale dochodzę do siebie. Kochani ćwiczcie i uważajcie żeby znów przez to nie przechodzić,wszyscy wiemy jaki to ból. Pozdrawiam.

 21. Magda- Bieła pisze:

  Witajcie :) ja miałam operację 27 stycznia L4-L5 metodą mało inwazyjną.Po czterech tygodniach wracam do pracy jako nauczyciel. Muszę stwierdzić , że ból ustał ( pojawia się tylko momentami) ale w końcu mogę spać po nocach. Zmartwiała mnie tylko jedna rzecz, że nie dostałam żadnego skierowania na rehabilitację i zastanawiam się co powinnam teraz zrobić. Czy ktoś z Was też miał taką sytuację??? Lekarz stwierdził że jestem młoda i nie ma co siedzieć na zwolnieniu.

  • Patryk Burzej
   Patryk Burzej pisze:

   Ja miałem :-) Był to zabieg małoinwazyjny, 2 tygodnie odpoczynku i powrót do pracy. Jak by się Pani decydowała na na rehabilitacja prywatnie proszę koniecznie powiedzieć fizjoterapeucie o przebytej operacji.

  • Gosia pisze:

   Rehabilitacja się należy bez względu na wiek. Ja dostałam bez czekania ,lekarz rodzinny wypisał tzw świadczenie przedemerytalne (to tylko tak druk się nazywa) bo nie jestem w wieku przedemerytalnym :) to zawozi się bezpośrednio do zusu i czeka ok 2tyg na termin do lekarza orzecznika w zusie. On decyduje ( a po operacji nie odmówi ) o rehabilitacji można wybrać czy sanatorium czy stacjonarnie 24dni. Terminy są bardzo szybkie i na ten czas wystawiają zwolnienie lekarskie.

 22. Bogmarko pisze:

  14 stycznia 2016 r. miałem zabieg Discektomii C4/C5 z implantacją implantu międzytrzonowego PEEK. Dostałem skierowanie na rehabilitację, którą można rozpocząć nie wcześniej niż po 6 tygodniach od operacji. Pech chciał, że 10 dni temu wykryto u mnie raka prostaty. Dziś miałem wizytę w poradni rehabilitacyjnej i dostałem 2 zabiegi, masaż ręczny odcinka C i masaż wirowy kończyn górnych. Obecnie drętwieją mnie palce 4 – 5 u prawej ręki. Z powodu nowotworu inne zabiegi nie wchodzą w grę. Czy pływanie na basenie i jacuzzi jest dozwolone bo nie spytałem lekarza?

  • Patryk Burzej
   Patryk Burzej pisze:

   Nie słyszałem o przeciwskazaniach medycznych do uprawiania pływania, do jaccuzi tym bardziej. W razie wątpliwości można się jeszcze poradzić lekarza.

   • Gosia pisze:

    Mój neurochirurg pozwolił na basen ale bez pływania tylko mam chodzić po dnie i z odciążeniem , kupiłam makaron i leżę na wodzie i chodzę po dnie.

 23. anna zochowska pisze:

  Witam. Ania 36 lat. 3 marca bylam u neurologa, 4 zrobilam rezonans magnetyczny a 5 marca lezalam juz pod nozem. Lekarz jak zobaczyl plyte z rezonansem natychmiast podjal decyzje o operacji. Mialam usuniety dysk I ostra przepuchline l4 l5. Wlasnie minelo dwa tygodnie od operacji. Czuje sie bardzo dobrze. Juz Nic mnie nie boli. Mam tylko jeszcze dretwa noge I lekki problem z chodzeniem. Polecam kazdemu operacje zeby pozbyc sie bolu I cierpienia. Mnie operowal dr michalski z bialegostoku. Super. Polecam. Interesuje mnie tylko kiedy moge zaczac ćwiczyć i wznowić aktywność fizyczna.

 24. ewa pisze:

  witam jestem 2/ miesiące po zabiegu zabieg był 11 lutego a pierwsze pole magnetyczne i laser był 1 kwietnia i nic więcej czy to normalne jest to odcinek ledzwiowy

  • tomek pisze:

   Witam. Ja mialem operacje 12lutego przepuklina l4-l5. od 18 kwietnia chodze na rechabilitacje. cwicze miesnie kregoslupa , ale zadnych laserow i pól magnetyvznych nie stosuje bo mnie nie boli. mysle ze powinienes pogadac z rechablitantem

 25. Ataga pisze:

  Witam,
  Jestem ponad tydzien po mikrodiscetomi L5S1 . Mam 27 lat, przpeiklina miala 8 m i bezwzgledna stenoze kanalu kregowego. Nie moglam chodzic, stac i mdlalam z bolu. Po operacji zero bolu. Czuje dyskomfort za kolanem oraz w dole oosladka, ale tylko czasem przez chwilke, jestem bez zadnych lekow przeciwbolowych. Chciala, sie dowiedziec co z chodzeniem? Ile moge chodzic w ciagu dnia? Jeden rehabilitant twierdzil ze ile chce, bez ograniczen, a lekarz stwierdzil zeby nie przesadzac. Wiec nie wiem, a nie chce przegiac, zeby znow nie wrocilo

  • Viola pisze:

   To pytanie nurtuje również mnie….a dodatkowo jaka pozycja jest najlepsza wciągu dnia tzn -chodzić? siedzieć? czy leżeć :/

   • Patryk Burzej
    Patryk Burzej pisze:

    Najlepiej zastosować się do zaleceń lekarza. On zna Pani przypadek. Po operacji przecież lepiej nie forsować się od razu długimi spacerami i tak jak we wszystkim wskazany jest umiar.

    Jaka pozycja jest najlepsza w ciągu dnia? Bezpośrednio po operacji lepiej także zapytać o to lekarza. Z czasem dobrze coraz więcej się ruszać, w tym chodzić aby wzmocnić mięśnie okołokręgosłupowe. Siedzenie- tak jak napisane w artykule zdecydowanie jak najmniej.

 26. Kaśka pisze:

  Miałam operację tydzień temu. Dwie przepukliny.
  L4L5 i L5S1
  Po samej operacji 3 dni rewelacja. Zero bólu zero środków przeciwbólowych.
  Teraz Drętwienie nogi i brak czucia tak jak przed operacją. Czy to normalne?
  Kiedy może ustąpić odretwienie i ból nogi

 27. Patryk Burzej
  Patryk Burzej pisze:

  Proszę o tym poinformować swojego lekarza, zdecyduje co dalej. Na razie jest za wcześnie aby oceniać skuteczność operacji. Przez 3 dni było dobrze także jest postęp. Na przyśpieszenie procesu gojenia wpływ ma odpowiednia profilaktyka http://dbamokregoslup.pl/profilaktyka-schorzen-kregoslupa/ (zwłaszcza zachowywanie prawidłowej pozycji ciała) oraz rehabilitacja ale po operacji o jej rozpoczęciu decyduje lekarz.

 28. Szymon pisze:

  Dzień dobry, mam 35 lat jestem 3 tygodnie po operacji przepukliny L5/S1 , chodziłem już na trzeci dzień po operacji ból ustąpił od razu, lekarz powiedział że oprócz tej jednej przepukliny reszta kręgosłupa jest OK, mam pytanie, przed operacją przez blisko 10 lat ćwiczyłem , siłownia basen itp. teraz nic nie robię tzn spacery, leżenie i lekkie rozciąganie się . Zastanawiam się kiedy wsiąść do samochodu i kiedy wrócić na siłownie, duże ciężary już odpuszczę ale chciałbym wrócić do ćwiczeń z własnym ciałem + nie za duże obciążenie.

 29. Dana pisze:

  jestem 2 dni przed operacja kregoslupa czesci piersiowej .kregi 5i6 .jestem w anglii. Ma byc to kakas innowacyjna metoda ,naciecie przy szyi .Czy ktos wie jak to wyglada pozniej ,tj rehabilitacja ,sprawnosc? Dodam ze u mnie padlo na prawa reke i ramie,bark.Czy ktos z czytajacych tu mial cos podobnego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *