8 prostych ćwiczeń na pokonanie rwy kulszowej

Ewelina Łazarz

Ewelina Łazarz

Redaktor "DbamoKregoslup.pl" była redaktor naczelna czasopisma dla fizjoterapeutów "Rehabilitacja w Praktyce"
Ewelina Łazarz

Latest posts by Ewelina Łazarz (see all)

Uwaga: Ćwiczenia tutaj zawarte są częścią profilaktyki i nie wszystkie z nich można i jest się w stanie wykonywać kiedy atak nadejdzie.

Ćwiczenia do wykonywania w domu:

1. Połóż się na plecach. Nogi zegnij w kolanach. Ręce skrzyżuj na klatce piersiowej. Naciskaj na podłogę okolicą krzyżową i piętami. Jednocześnie unieś barki i głowę, staraj się brodą dotknąć piersi. Powtórz 5-10 razy.

2. Połóż się na brzuchu. Na wdechu podnieś wyprostowaną w kolanie nogę, policz do 5. Na wydechu opuść nogę i rozluźnij się. Powtórz ćwiczenie z drugą nogą – razem 10-30 razy.

3. Połóż się na plecach. Przedramiona skrzyżuj pod głową. Nogi wyprostuj. Unieś kość ogonową i całą miednicę, lędźwie przyciśnij do podłogi. Napnij pośladki i podnieś obręcz barkową oraz ramiona. Powtórz 5 razy.

4. Pozycja wyjściowa: ławeczka. Unieś i wyprostuj prawą rękę i lewą nogę. Staraj się, by głowa, plecy i uniesione kończyny stanowiły jedną linię. Policz do 5 i zmień stronę. Powtórz 6 razy.

5. Klęk podparty. Plecy w pozycji „kociego grzbietu”. Naprzemiennie przyciągaj zgięte kolano do przeciwnej strony klatki piersiowej.

6. Połóż się na plecach. Nogi proste, ręce wzdłuż tułowia. Ruch: Unieś nogi, obejmij je pod kolanami i przyciągnij do siebie tak mocno, by pośladki oderwały się od podłogi. Policz do 10, wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.

7. Połóż się na plecach. Jedna noga prosta leży na podłodze, druga zgięta, objęta dłońmi pod kolanem i przyciągnięta do piersi. Ruch: Uniesioną nogę wyprostuj. Palce stóp przyciągnij do siebie. Wytrzymaj 5 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 5 razy na każdą nogę.

8. Klęk podparty. Rozciąganie mięśni grzbietu polega na wykonywaniu przysiadów naprzemiennie na jedną z pięt przy zachowaniu podparcia na kończynach górnych (nie przesuwaj dłoni na materacu).

6 komentarzy na temat “8 prostych ćwiczeń na pokonanie rwy kulszowej

  1. Bożena pisze:

    jestem bardzo zadowolona ,że znalazłam Waszą stronę.Od pewnego czasu zmagam się z bólem rwy kulszowej,mimo bardzo intensywnej rehabilitacji.Zalecono mi systematyczne wykonywanie określonych ćwiczeń, m.in.McKenziego nr.1 co 2 godziny.Dodatkowo codziennie staram się wykonać”8 prostych ćwiczeń na pokonanie rwy” ze strony „Dbam o kręgosłup” i zauważyłam poprawę.To działa.

  2. runfree pisze:

    Takie pomysły w trakcie ataku tyko pogorszą sprawę. Najpierw trzeba całkowicie wyleczyć atak rwy, dopiero potem można zabrać za rehabilitację i wzmacnianie mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *